Eğitimde 4+4+4 Modeli Değişebilir

Bakan Selçuk’un lise çağında meslek edindirme çalışmaları kapsamında 4+4+4 eğitim modelinde değişikliğe gidilmesi gerekebilir.

EĞİTİM 20.02.2020, 22:54
Eğitimde 4+4+4 Modeli Değişebilir

Mesleki Eğitime Öncelik Verilecek

2012’de başlayan uygulama ile zorunlu eğitim 8 yıldan 12 yıla çıkarılmıştır. 4+4+4 olarak adlandırılan modelde ilköğretim 4 yıl, ortaöğretim 4 yıl ve lise 4 yıl olarak konumlandırılmıştı. Ancak Milli Eğitim yeni bakanı Ziya Selçuk tarafından eğitimde öngörülen yeniliklerin ucu bu modele de dokunmuştur. 

Bakan Selçuk geçtiğimiz günlerde herkes üniversite mezunu olmak zorunda değil demişti. Bu sözleri 4+4+4 modeline de dokundu. Çünkü üniversite okunmaması halinde öğrencilerin zorunlu eğitim kapsamında mesleki eğitim alması gerekecek. Liseler yerine mesleki eğitim veren yerlerde eğitim almak gerekecektir. Bu sistemin yeniden düzenlenmesi anlamına gelir. Öğrenciler ilkokul düzeyindeki eğitimleri zorunlu olarak alacaktır. Ancak ilköğretimden sonra mesleki eğitime yönelecektir. Böylece küçük yaşta meslek sahibi olarak piyasanın ihtiyacı olan nitelikli insan gücü yetişecektir. Bu yeni model ile meslek sahibi olmak için üniversite okumak gerekir algısı yıkılacaktır. 

Vasıfsız Elemanlar Sona Erecek

Mevcut sistemde tüm öğrenciler lise eğitimi alıyor. Üniversite kazananlar burada mesleki eğitim alma fırsatı buluyor. Ancak üniversite kazanamayan öğrenciler meslek hayatına vasıfsız eleman olarak devam ediyor. Piyasada çok sayıda işçi olmasına rağmen, işverenler işçi sıkıntısı çekiyor. Çünkü aradıkları vasıflı işçiyi bulamıyorlar. Vasıfsız işçiler de cüzi ücretlere buldukları işi yapmak zorunda kalıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)