Eğitim- Sen’den Uyarı: Eğitimde Acil Durum Zilleri Çalıyor

Eğitim-Sen Muğla şubesi basın toplantısı düzenleyerek eğitimdeki sorunlara dikkat çekti.

EĞİTİM 02.01.2018, 22:12
Eğitim- Sen’den Uyarı: Eğitimde Acil Durum Zilleri Çalıyor

Yenilenen eğitim sisteminin yetersizliğinin yanı sıra, eğitimdeki vakıf cemaat etkenine de dikkat çekildi. Eğitimde asıl olanın bilim, üretkenlik, bilgi, dayanışma ve sevgi kavramlar olması gerektiği ifade edildi. 

İşte O Açıklamalar

Basın açıklamasının sebebini, toplumu bilinçlendirmek için üzerlerinde hissettikleri sorumluluk olarak açıklayan Eğitim-Sen yetkilileri, maalesef ki eğitimde acil durum sirenleri çaldığını ifade etti. Toplumun mihenk taşının eğitim olduğuna dikkat çekerek, AKP tarafından yenilenen örgütlenen eğitimin yanlış değerler üzerine kurulduğunu ifade ettiler. Çünkü yeni sistemde bilim, üretkenlik, dayanışma, sevgi gibi evrensel değerlere ve kadına yer verilmediğini ifade ettiler. 

Açıklamada eğitim imkanı olmayan çocukların cemaat yurtlarına mahkum edilmesi de eleştirildi. Burada çocukların maruz kaldığı kötü muameleler kınandı. Tek adamın sözü ile değişen sınav sistemi endişesinin öğrencileri ve velileri ne kadar strese soktuğu hatırlatıldı. 

Kurum Açma ve Kapatma Yönetmeliği'ndeki değişiklik ile 191 yerleşim yerinde İmam Hatip Okulu harici okul açılamamasını eleştirdiler. TEOG’daki değişiklik ile yalnızca 600 okulun nitelikli sayılmasının eğitimin içler acısı halini gösterdiğini ifade ettiler.  

Somut-soyut ayrımı yapamayan ve henüz mukayese yeteneği gelişmeyen çocukların vakıf cemaat yurtlarındaki kişilere emanet edilmelerini eleştirdiler. Bu tür değerlerin yerini bilimsel ve somut değerlerin alması gerektiğini ifade ettiler. Dini değil, fenni ilme dikkat çektiler. 

Yorumlar (0)