Eğitim Kurumlarının Açılmasında Yeni Düzenleme

MEB tarafından Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle okul açma şartlarında düzenleme yapıldı.

EĞİTİM 11.09.2018, 21:13
Eğitim Kurumlarının Açılmasında Yeni Düzenleme

Anadolu Liseleri Nasıl Açılabilecek?

10 Eylül tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliğe göre Anadolu liselerinin açılması için nüfus şartı değişti. Merkez nüfusunun 10 bin ve ilçeye bağlı çevre köylerle beraber en az 20 bin nüfusa sahip olma şartı kaldırıldı.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumuna bağlı mesleki eğitim merkezi açmak için aranan aynı yerleşim biriminde bağımsız mesleki eğitim merkezi bulunmaması şartı kaldırıldı. Anadolu imam hatip lisesi açılabilmesi için de merkez nüfusun 5 bin, köylerle birlikte 10 bin olması şartı kaldırıldı.

Nüfusu 200 binin altında olan illerde nüfus şartına bakılmaksızın il merkezinde olmak kaydıyla rehberlik ve araştırma merkezi açılabilecek.

İlkokul 1-4. sınıflarda öğrenci sayısı toplamda en az 8 ise ve valilik gerekli görürse okullar açık kalabilecek.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunda yeteri sayıda öğrenci yoksa kapasite olarak uygun olan diğer bir mesleki ve teknik ortaöğretim kurumuna nakil yapılabilecek. Öğrenci, öğretmen ve donanımlar birlikte nakledilecek. Nakil için il milli eğitim müdürlüğü gerekçeleri içeren rapor hazırlayacak ve valilik görüşünü de ekleyerek bakanlığa gönderecek.

Toplam öğrenci sayısı azalan okullar kapatılabilecek. Okul öncesi ve ilkokullarda 10, imam hatip ortaokulu ve yatılı ortaöğretim kurumlarında 40 öğrenci altına düşülürse okul kapatılabilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@