Eğitim-Bir-Sen: Temel Liseler Ne Olacak?

Eğitim-Bir-Sen tarafından yayımlanan ‘Eğitime Bakış 2018’ raporunda eğitimdeki eksiklikler ve yapılması gerekenler yer aldı.

EĞİTİM 24.12.2018, 21:21
Eğitim-Bir-Sen: Temel Liseler Ne Olacak?

Temel Liselere Ne Olacak?
Raporda en çok dikkat çeken başlık temel liseler oldu. 2018-2019 eğitim yılı bitince temel liselerin kapatılması amaçlanmıştı. Özel okul tedavilerine de son verilecek. Peki, temel liselerin akıbeti ne olacak?

Temel liselerin kapatılacağı kararlaştırılsa da yeni formül açıklanmadı. Bu okulların özel okul olması ise mevcut durumda mümkün görünmüyor. Çünkü okulların çoğu özel okul kriterlerine uygun değil. Temel liseler şu anda 20 bin öğretmen ve 200 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Özellikle son yıllarda temel liselere olan talep arttı. Talep artarken okulların kapatılması üzerine bakanlığın mutlaka çözüm üretmesi gerektiği raporda belirtildi. 

Raporda Neler Yer Aldı?
Eğitim-Bir-Sen'in Eğitime Bakış 2018 raporunda Türkiye'deki eğitim ulusal ve uluslararası kuruluşlar bazında değerlendirildi. Raporda şu başlıklar yer aldı:
Yükseköğretime geçiş sınavı olan YKS'de net ortalamaların düşük olmasının sebepleri MEB, ÖSYM ve YÖK ortak çalışması ile araştırılmalıdır. 

Öğretmenler için profesyonel gelişim politikası geliştirilmelidir. Böylece daha tecrübeli öğretmenler yetişecektir. 

Okullardaki kadın yönetici sayısı artarak, dengeli bir dağılım sağlanmalıdır. 

Ülkemizdeki okul yapıları oldukça güçsüzdür. Merkeziyetçi eğitim okul yetkililerinin yetkisini kısıtlamaktadır. Daha verimli bir eğitim için okul müdürleri ve öğretmenlerin yetkisi arttırılmalıdır. 

Eğitime ayrılan bütçe arttırılmalıdır. 

Tam gün eğitim yapan okullarda öğrencilere okullarda öğlen yemeği hizmeti sunulmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)