Dünya’da Türkçe Yeterlilik Sınavı Yapılıyor

14 Ocak 2018 tarihinde dünya genelinde toplam 35 ülkede Türkçe Yeterlilik Sınavı yapılacak. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma kategorilerinden oluşan bu sınav sonucunda başarılı olan adaylara Türkçe yeterlilik belgesi verilecek.

EĞİTİM 13.01.2018, 21:58
Dünya’da Türkçe Yeterlilik Sınavı Yapılıyor

Bu belge ise Türkçe bilen personel arayan iş ilanlarında geçerli bir şekilde kullanılabilecek.

B2, C1 ve C2 olarak 3 ana seviyede yeterlik belgesi veren bu sınav tercümanlık, öğretmenlik ve diğer iş pozisyonları için geçerli bir şekilde kullanılmaktadır. 

Diğer Sınav 5 Mayıs’ta

Bu sınava girmek için geç kalanlar diğer sınava 5 Mayıs 2018 tarihinde girebilirler. Bu sınava başvurular 19 Mart tarihi itibariyle başlayacak. 

14 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek bu sınavın sonuçları ise 26 Ocak tarihinde açıklanacak. Bu sınavın aynı zamanda öğrenci kabullerinde de etkili olacağı ifade ediliyor. Dünya genelinde 35 ülkede 41 ayrı noktada gerçekleştirilen bu sınav ile dilimiz dünyanın birçok noktasına ulaşıyor. Böylelikle ülkemiz daha da popüler bir hale gelmeye devam ediyor. 

7 farklı kıtadan birçok kimsenin katılacağı bu sınavın ilerleyen yıllarda birçok ülkede daha yapılması hedefleniyor. Bunun yanı sıra sınavın uluslararası geçerlilik sahibi olması da sınava olan talebi de her geçen gün artırmaktadır. Sadece yazılı bir şekilde değil aynı zamanda da konuşma ve dinleme sınavlarının olması da bu sınavı kalite ve geçerlilik açısından diğer sınavlar arasında üst sıralara taşıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@