Dikkat! DGS Tercihleri Devam Ederken Güncelleme Yapıldı

DGS tercihlerinin yapılmaya devam edildiği şu günlerde, açık öğretim lisans programlarına geçebilecek olan ön lisans bölümleri yeniden güncellendi.

EĞİTİM 27.08.2019, 21:00
Dikkat! DGS Tercihleri Devam Ederken Güncelleme Yapıldı

Tercih Yapanlar Yeniden Kontrol Etmeli
30 Haziran 2019’da DGS sınavına giren adayların merakla beklediği sonuçlar 25 Temmuz 2019 tarihinde açıklanmıştı. Birkaç gün önce ise tercihler alınmaya başlandı. Şu anda ÖSYM sistemi üzerinde tercihler halen yapılmaya devam etmektedir. Tercih işlemleri devam ederken ÖSYM tarafından bir duyuru yayımlandı. 26 Ağustos tarihli duyuru ile Tablo-2'de Yer Alan Açık Öğretim Lisans Programlarının güncellendiği açıklandı. Bu tabloda açık öğretim lisans bölümlerine dikey geçiş yapması mümkün olan bölümler bulunur. Yani açık öğretim lisans programlarına geçiş yapılabilecek ön lisans bölümleri güncellenerek değiştirilmiştir. Bu değişiklik üniversitelerin talebi ile yapılmıştır. ÖSYM tercih kılavuzu şu anda güncellemeden sonraki haliyle yayımdadır. 

Şu ana kadar tercihini oluşturan adaylar varsa yeniden kontrol etmekte fayda vardır. Son değişikliğe göre tercihlerini güncellemek isteyebilirler. Tercih süresi sona ermeden yeniden tercih kılavuzu incelenmelidir. 

Özellikle açık öğretim lisans okumayı düşünen adaylar için değişiklik büyük önem arz etmektedir. Daha önce tercihini yapmış ancak açık öğretim lisans bölümlerine geçemeyen adaylar şu anki değişiklik ile geçiş hakkı yakalamış olabilir. Bu yüzden kılavuzun son haline bakmak şarttır.

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?
DGS tercihlerinin alınması halen devam etmektedir. Adaylar süre sona ermeden tercihlerini yapmaya özen göstermelidir. Sonuçların ne zaman açıklanacağı ise henüz belli değildir. Ancak önceki senelerde Eylül ayına doğru açıklanmaktadır. Kayıt işlemleri derken öğrenciler eğitim dönemine Ekim ayında ancak başlayabilmektedir. Bu yüzden de akranlarından geri kalmaktadırlar. ÖSYM elini biraz hızlı tutarak DGS sonuçları açıklama işini erkenden tamamlamalıdır. Özellikle okullar açılmadan tamamlanması öğrencilerin uyum süreci ve ders takibi için çok önemlidir. 

Öğrencilerin diğer bir kaygısı ise konaklama imkanlarıdır. Çünkü okulların açılması ile pek çok yurt dolmaktadır, kiralık ev kalmamaktadır. İşte bu sebeple de sonuçların erken açıklanması öğrencilerin işini kolaylaştıracaktır. KYK tarafından DGS öğrencileri için kısmi bir kontenjan ayrılmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı