Dikkat Bu Diplomalar Geçersiz

Yükseköğretim Kurulu Yabancı Üniversitelerin Türkiye deki sözde şubelerinden alınan diplomaların geçersiz olduğu yönünde kamuoyu bilgilendirmesi yaptı.

EĞİTİM 01.02.2019, 23:17
Dikkat Bu Diplomalar Geçersiz

Yükseköğretim Kurulu tarafından ülkemizde faaliyet gösteren yabancı üniversitelerin sözde şubelerinden alınan diplomaların geçersiz sayılması konusunda kamuoyu bilgilendirmesi yapıldı.

Yapılan bilgilendirme içerine göre Yükseköğretim kuruluna yapılan başvuru ve ihbarlardan merkezi yurt dışında bulunan yabancı üniversitelerin ülkemizde sözde şubeler açtığı ve mezunlar verdiği anlaşıldığı ve bu üniversitelerin asıl merkezlerinin Ortadoğu ve Balkan ülkeleri olduğu.

Bu üniversitelerin açtığı sözde şubelerin Türkiye de Gaziantep, Mersin, Antakya, Urfa, Bursa, İstanbul Ankara gibi şehirlerde Üniversite kampüsü ya da şubesi isimlerini kullandıkları. Apartman dairelerinde gayri resmi olarak faaliyet gösteren sözde üniversite şubelerinin sosyal medya aracılığıyla öğrenci toplamaya çalıştığı,

Ülkemizde kuruluş ve işleyişine dair hiçbir yasal dayanağı olmayan resmi statüsü bulunmayan eğitim ve öğretim açısından ülkemizdeki hiçbir usul ve esasa uymayan bu yapılanmalara itibar edilmemesi gerektiği ve bu sözde üniversite eğitiminin apartman dairelerinde ya da uzaktan eğitim yolu ile yükseköğrenimin gerektirdiği nicelik ve nitelikten yoksun olarak gerekli akademik ve mesleki kazanımlar sağlanmadan kısa sürede ve özellikle ülkemizdeki sığınmacılara yönelik olarak verildiği ve öğrencilere orijinal diplomalar verildiği.

Ülkemizin gelişmekte olan yükseköğretim sistemini ve kalitesini bu tür yıkıcı etkilerden korumak için tanınmayan ve ülkemizde yasal olmayan bir başka ülkede bulunan üniversiteye ait yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların ilgili mevzuat hükümleri göz önünde bulundurularak reddedileceği yönünde duyuru yapıldı.
  
 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)