DİKAB Mezunları YLSY Tercihi Yapabilmelidir

YLSY için Diyanet İşleri Başkanlığı’na tanınan kontenjana DİKAB mezunlarının başvurmasına imkan tanınmalıdır.

EĞİTİM 22.08.2019, 22:35
DİKAB Mezunları YLSY Tercihi Yapabilmelidir

Kimler Başvuru Yapabilecek?
Bu sene YLSY kapsamında yurt dışında eğitim için gönderilecek olan 1115 kontenjanın bir kısmı ilk kez Diyanet İşleri Başkanlığı’na özgülenmiştir. Böylece ilahiyat alanlarında da yurtdışına giden öğrenciler çalışma yapacaktır. 7 Ağustos tarihinde adaylardan YLSY başvuruları alınmaya başlandı. Başvurular halen devam ediyor ve 26 Ağustos tarihi son gün olacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı için 49 kişilik kontenjana bu sene ilk kez başvurular yapılıyor. Atmosfer Fiziği, İslam Hukuku, Din Felsefesi ve Sosyolojisi, Ülke/Bölge Çalışmaları olacak şekilde 3 alanda başvuru yapılabilir. Bu alanlara başvuracak olan adayların mezuniyet şartı olarak ise İlahiyat, İslami İlimler, Dini İlimler, İslam Bilimleri, Uluslararası İslam Ve Din Bilimleri, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi Küresel Siyaset Ve Uluslararası İlişkiler, Avrupa Birliği, Avrupa Çalışmaları, Sosyoloji gibi bölümlerden mezun olmak gerekiyor. Görüldüğü gibi Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DİKAB) mezunlarına başvuru imkanı tanınmamıştır.

DİKAB Mezunları Neden Başvuramıyor?
Yükseköğretim Genel Kurulunun 10/05/2012 tarihli kararı ile bu tarihten önce eğitim fakültelerine yerleşen DİKAB öğrencilerinin ilahiyat fakültelerine geçişi yapılmıştır. Bu uygulama yargı tarafından iptal edilince DİKAB bölümü yeniden eğitim fakültelerine geçmiştir. Ancak daha sonra yerleşen DİKAB öğrencileri İlahiyat Fakültesi altında İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümüne yerleşmiştir. Yani DİKAB, ilahiyat fakültesi bünyesi altında bir bölümdür.
YLSY başvuruları için DİKAB mezunlarına imkan tanınmamaktadır. Halbuki bu bölümden mezun olanlar da ilahiyat fakültesi mezunudur. İlahiyat mezunları başvuru yapabilirken, DİKAB mezunlarının yapamaması bir çelişkidir. 

Belirlene YLSY alanları din alanlarında çalıştırma gerektirir ve doğrudan DİKAB mezunlarının alanıdır. Siyaset bilimi, Avrupa birliği, sosyoloji gibi alanlar bile doğrudan ilgili olmamalarına rağmen başvuru yapabilmektedir. Bu alanlara göre DİKAB bölümü daha ilgilidir. 

Açıklanan bu sebeplerle DİKAB mezunlarına da YLSY başvurusu yapma imkanı tanınmalıdır. Başvuru süresi sona ermeden MEB’in bu konuda bir düzenleme yapması bekleniyor. şimdi yetişmezse de sonraki sene için mutlaka düzenleme yapılmalıdır. Bu sene ilk kez bu alandan alım yapıldığı için hata olmasını umuyoruz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)