DİERG, Öğretmenlere Telefonun Yasaklanmasını Önerdi

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi kuruluşu, eğitimin iyileştirilmesi için önerilerde bulundu.

EĞİTİM 08.09.2019, 15:02
DİERG, Öğretmenlere Telefonun Yasaklanmasını Önerdi

Öğrencilere Yasak Daha İyi Kavratılır
Okullarda öğrencilerin telefon kullanmalarına ciddi kısıtlamalar getirilmişken öğretmenler serbest bir şekilde kullanabilmektedir. Öyle ki ders esnasında öğretmenlerin telefonlarında vakit geçirdikleri, sürekli olarak mesaj geldiği dahi nadir de olsa görülmektedir. Öğrencilere katı bir şekilde uygulanan bu yasağa öğretmenlerin tabi olmaması öğrencilere yasağın mantığını anlatmaya engeldir. Bu şekilde düşünen DİERG düşünce kuruluşu da sunduğu öneride ders esnasında telefonların öğretmen odasındaki dolaplara koyulmasını ya da derste görünür olmayacak bir şekilde saklanmasını belirtti. 

Teneffüs esnasında serbest bir şekilde kullanılabilecek telefonların dersin bütünlüğünü ve akışını bozmaması için bu öneri önem arz ediyor. Zira çok ciddi bir şekilde dikkat dağıtan telefonlar derse konsantre olmayı engellemektedir. Bu da öğrenmeye hazır öğrencilerin kapasitelerinin yeteri kadar kullanılamaması anlamına gelecektir. 

Diğer Öneriler
DİERG’in eğitimin iyileştirilmesi için önerileri arasında sadece telefon konusu yer almadı. Okul bahçelerinin betonlaştırılması yerine toprak alanların artırılması da tavsiye edildi. Şehir hayatında topraktan uzak kalan öğrenciler bu sayede bir nebze olsun enerjilerini atabileceklerdir. Bir diğer öneri ise okul duvarlarının ve tel örgülerin kaldırılması bunun yerine sadece güvenlik kameraları ile okulların izlenmesi tavsiye edildi. 

Son öneri de yine öğretmenleri ilgilendiren bir konu oldu. Öğretmen odalarında bulunan televizyonların kaldırılması tavsiye edilirken buna gerekçe olarak herhangi bir neden gösterilmedi. Ancak kimi zaman öğretmenlerin televizyona dalması nedeniyle derse geç kalmaları söz konusu olabilmektedir. İşte böylesi bir durumun önüne geçmek adına söylenmiş olabilir. Her ne kadar öğretmenler bu önerilere tepki gösterebilecek olsa da sadece öneri aşamasında olduğunu ifade etmekte fayda vardır. 

Günümüzde gençlerimizin sosyal medya aracılığıyla adeta hipnoz olduğu bir dönemde telefon kullanımının minimize edilmesine ve daha faydalı alanlara kanalize edilmesine ihtiyaç vardır. İşte bu konuda uzman psikolog ve araştırmacıların taşın altına ellerini koymaları gerekiyor. Ancak bu sayede sorunun üstesinden gelinebilir ve öğrenciler daha kaliteli bir eğitim alma fırsatına da kavuşmuş olurlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@