DGS tercihleri başladı! DGS taban puan ve kontenjanları açıklandı

2 yıllık ön lisanstan 4 yıllık lisansa geçiş yapmak isteyen öğrenciler için DGS tercihleri bugün alınmaya başlandı.

EĞİTİM 21.08.2019, 21:10 21.08.2019, 21:21
DGS tercihleri başladı! DGS taban puan ve kontenjanları açıklandı

DGS taban puan ve kontenjanları açıklandı
2 yıllık ön lisans okuyan öğrencilerden 4 yıllık lisansa geçmek isteyenlere Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile fırsat tanınmaktadır. Sınava giren adayların puanları ad açıklanmıştı. Adaylar bir süredir taban puanların ve kontenjanların açıklanmasını merak ediyordu. Böylece kazanacakları yerleri az çok kestirebileceklerdi. Bu bilgilerin yayınlanmasından kısa bir süre sonra da tercihlerin alınması bekleniyordu.

Adayların merakla beklediği gün geldi ve ÖSYM tercihlerin başladığını duyurdu. Tercih sayfası da erişime açıldı. Adaylar bu aşamadan sonra geçmek istedikleri 4 yıllık lisans bölümlerini tercih edecek ve ardından da tercihlerini kaydedecektir. ÖSYM tarafından da tercih sonuçları zamanı geldiğinde açıklanacaktır. 21 Ağustos 2019 tarihi itibariyle başlayan tercih süreci 28 Ağustos 2019 tarihinde sona erecektir. 

Hangi Bölümler Tercih Edilebilir?
DGS sınavına giren adaylar ön lisans mezuniyetlerini lisans diplomasına dönüştürme şansına sahiptir. Ancak tercihlerde tüm bölümler değil ilgili olan bölümler tercih edilebilmektedir. Örneğin adalet meslek yüksekokulu mezunu olan adaylar mühendislik bölümlerini değil hukuk fakültesini tercih edebilirler. Bu konudaki tam liste ÖSYM tarafından yayınlanmaktadır. Adaylar bu listeyi inceleyerek tercihlerini yapabilirler. 

Yapılan ve kaydedilen tercihler, tercih süresi içerisinde yeniden değiştirilebilir. Ancak süre bittikten sonra tercihler üzerinde herhangi bir oynama yapmak mümkün değildir. Dolayısıyla adayların bu konuda dikkatli davranmaları ve tercihlerini iyi bir şekilde yapmaları gereklidir. 

Ders Saydırma İşlemleri
İki yıllık ön lisans bölümlerinden 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapan öğrenciler almış oldukları dersleri yeniden almamak için ders saydırma yapabilirler. Ancak bu konuda yeknesak bir uygulama bulunmadığını ifade etmek gerekir.

Üniversitelerin inisiyatiflerine göre ders saydırma süreçleri şekillenmektedir. Genel olarak ortak dersler adıyla tabir edilen inkılap, Türk Dili ve edebiyatı, yabancı dil gibi dersler üniversiteler tarafından kabul edilmektedir. Diğer dersler için ders içerikleri incelenmekte ve uyumluluk durumuna göre ders sayma işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler neticesinde öğrenciler bir veya ikinci sınıftan eğitimlerine başlamaktadırlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Hamideisen 2 yıl önce
Okul birinciliģi dgs ye katkısı