DGS Tarihi Ertelendi

Yüksekokul mezunlarının 4 yıllık bölümlere geçiş için girdikleri DGS sınavının tarihi ertelendi.

EĞİTİM 05.05.2018, 21:57
DGS Tarihi Ertelendi

21 Temmuz’da Yapılacak

8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacağı daha önceden kamuoyuna duyurulan DGS sınavının tarihi değişti. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan duyuruda sınavın yeni tarihi 21 Temmuz’a alındı. DGS sınavı ne zaman diye merak edenler için de bu duyuru bir hayli önem arz etmektedir.

DGS’ye Kimler Girebiliyor?

DGS sınavı meslek yüksekokullarından mezun olmuş kimselerin 4 yıllık eğitim alabilmeleri için getirilmiş bir sınavdır. Bu kapsamda adaylar mühendislik bölümlerine ya da adalet bölümünden mezun olanlar hukuk ve diğer bölümlere geçiş yapabilmektedir. Geçiş yapılan üniversitelerde örgün eğitim alabilecek adaylar yüksekokulda almış oldukları dersleri bu bölümlerde saydırabilmektedir. Böylelikle 4 yıllık bölümleri daha kısa süre içerisinde bitirme imkanı da elde edebilmektedirler.

DGS sınavına girdikten sonra sonuçlar açıklanmakta ve adaylar tercih sürecine girmektedir. Bu süreçte kadro ilan eden üniversitelere başvurular yapılmaktadır. Böylelikle adaylar puanlarına göre sıralama yaparak yerleşme hakkı kazanmaktadırlar. Tercih ve kayıt süreçlerinin uzaması nedeniyle diğer öğrencilere göredaha geç eğitime başlandığını belirtmek gerekir. Öyle ki bu süreç 2 hafta kadar uzayabilmektedir. Ancak netice itibariyle kayıtlar başarılı bir şekilde yapılmakta ve herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Adaylar başarılı bir şekilde mezun olmaları durumunda diplomalarında yeni üniversitelerinin adı yer almaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)