DGS Sınav Sonuçları Açıklandı!

2018 DGS sonuçları dün yani 16 Ağustos 2018 tarihi itibariyle açıklandı. Şimdi adayları tercih süreci bekliyor.

EĞİTİM 17.08.2018, 08:30
DGS Sınav Sonuçları Açıklandı!

DGS Sonuçları Açıklandı

2 yıllık önlisans bölümü okuyan öğrencilerin 4 yıllık lisansa tamamlamak için girdikleri DGS sınav sonucu bugün açıklandı. 1 milyondan fazla öğrencinin girdiği bu sınav 21 Temmuz 2018 tarihinde yapılmıştı.  Bugün ise sonuçlar açıklandı.

Sınav sonucunu öğrenmek isteyenler ÖSYM AİS sayfasını ziyaret ederek bakabilir. Sisteme TC kimlik numarası ve ÖSYM şifresi ile giriş yapılacaktır. Sonuçlar hiçbir yerde yayınlanmayacak ve adaylara bilgilendirme, tebligat yapılmayacaktır.

Sayısal ve sözel bölümlerden oluşan sınavda kaç doğru, kaç yanlış cevap verildiği, ön lisans başarı puanı ve 2018 DGS yerleştirme puanı sınav sonuç belgesinde yer alacaktır.

DGS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

DGS puanlarının belli olması ile öğrenciler tercihlere yoğunlaştı. DGS tercih kılavuzunun yayımlanması ile başvurular şekillenmeye başlayacak. Ancak ÖSYM’den adaylara 'Tablo-2' uyarısı geldi. Tablo 2’den tercih yapan adaylar şartları sağlayamazsa başvuruları geçersiz olacak.

Adaylar programlara yerleşirken en önemli unsur DGS puanlarıdır. Üniversiteye giriş sınavından alınan puanların bir ehemmiyeti yoktur. Diğer bir önemli husus ise adayların tercih sırasıdır. O bölümü öncelikle tercih eden adayın yerleşme şansı daha yüksektir. Puanları aynı olması durumunda önceki tercihine yazan aday yerleşecektir. Eşitlik devam ederse yaşı daha küçük olana öncelik verilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)