Devlet Yurdunda Yaz Ücreti Alınmasına Son Verildi

KYK yurdunda kalan öğrenciler yaz aylarında yurdu kullanmamasına rağmen ücret ödüyordu. Artık Temmuz ve Ağustos ayları için ücret alınmayacak.

EĞİTİM 24.06.2018, 21:40
Devlet Yurdunda Yaz Ücreti Alınmasına Son Verildi

Kalınmayan Dönem İçin Yapılan Ödeme Artık Yok

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte değişiklik yapılarak Resmi Gazete’de yayımlandı. 10. maddede yapılan değişiklikle yurt ücretlerinde de farklılık yapıldı. Yurt ücretleri aylık 30 gün üzerinden tahakkuk edecek ve ödenecek.

KYK yurtlarında sürekli kalan öğrenciler daha önceleri 1 yıllık süreç için ücret ödüyordu. Eylül ayında yurda yerleşip, Haziran ayında çıkıyorlardı. Ancak yurtta kalmadıkları yaz ayları olan Temmuz ve Ağustos aylarına da ücret ödüyorlardı. KYK yurdunda maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin kaldığı düşünülürse haksız olarak alınan bu ücret öğrencileri ve aileleri zorluyordu. Artık bu iki aya ilişkin ücret alınmayacak. Kayıt sildirme halinde ise ücret işlem gününden sonraki günler için iade edilecek.

Yazın Yurt Kullanım Ücretleri

KYK yurdunda kalan öğrencilerden yazın çeşitli sebeplerle yurdu kullanacak olanlar ise ücret ödeyecek. Yaz okulu ya da staj gibi sebeplerle yurtta kalan öğrenciler kaldıkları süre ile orantılı olarak ödeme yapacak. Yazın yurtta kalmayanlar ise eskisinin aksine ödeme yapmayacak. Yaz dönemindeki bu iki aylık süre dışında nöbetçi yurt kullanımı halinde ücret ödenmeyecek. Bu dönemde öğrenciler zaten yurt ücreti ödediğinden mükerrer ödeme alınmayacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)