Devamsızlıktan Kalan 9 Bin Öğrenci Mezun Edildi

MEB alışılmışın dışında bir uygulamaya imza atarak devamsızlıktan kalan 9 bin ortaöğretim öğrencisinin bir defaya mahsus mezun edildiğini açıkladı.

EĞİTİM 23.06.2018, 21:40
Devamsızlıktan Kalan 9 Bin Öğrenci Mezun Edildi

Ortaöğretimde Kimse Devamsızlıktan Kalmadı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğrenciler için müjdeli bir haber verdi. Ortaöğretim kurumlarında devamsızlık sebebiyle 9.077 öğrencinin kaldığını açıkladı. İşte bu öğrenciler MEB tarafından bir defaya mahsus affedildi ve mezun edildiler.

Bakan Yılmaz Sivas'ta yaptığı açıklama ile bu sene devamsızlıktan kalan son sınıf öğrencilerine sevindirici haberi verdi. Devamsızlık sınırını aştığı için sınıfta kalacak öğrencilerin de devam edenler gibi mezun edileceğini söyledi. Lise son sınıf öğrencileri derslerinde başarılı ancak mevzuatla verilen devamsızlık süresini aşmışlarsa başarısız sayılarak sınıfta kalıyordu. Bakan Yılmaz bu seneye özgü olmak üzere lise son sınıf öğrencisi olup devamsızlıktan kalanların mezun edildiğini açıkladı. Öğrencilerin hak kaybına uğramaması için MEB olarak gerekli onayı verdiklerini söyledi.

9.077 Öğrenci Faydalandı

Bakan Yılmaz'ın affettiklerini söylediği kesimde tam 9 bin 77 öğrenci bulunuyor. Bu öğrenciler sınıfta kalsaydı seneye lise son sınıfı yeniden tekrar etmeleri gerekiyordu. Ayrıca bu sene üniversiteye giriş sınavına girmiş ve kazanmış olsalar dahi ortaöğretim mezunu olmadıkları için kayıt yaptıramayacaklardı. Mezun edilen öğrenciler üniversiteye gidebilecek.

Diğer yandan üniversiteye giriş sınavı için başvurular çoktan sona erdi ve sınava sadece bir hafta kaldı. Mezun olamayacağı için sınava başvurmayan öğrenciler mağdur oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)