Ders Sayısının Azalması Öğretmenlerin Durumu

Milli Eğitim Bakanı geçtiğimiz günlerde ortaöğretimde ders sayısının azalacağını ifade etmişti. Bakan Selçuk bu durumun öğretmenleri olumsuz etkilemeyeceğini de ek olarak açıkladı.

EĞİTİM 24.03.2019, 22:20
Ders Sayısının Azalması Öğretmenlerin Durumu

Öğrenciler Derinleşecek 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde ortaöğretimde derslerin yarıya ineceğini açıklamıştı. Bu sayede öğrencilerin belirli bir alanda derinleşmeleri sağlanacak. Ayrıca okulların uzmanlık alanları oluşacak. Bu sayede öğrenciler ilgi alanlarına göre okulları tercih edecek. Ayrıca okullar arasındaki eğitim farkı da büyük oranda giderilmeye çalışılacak. 

Derslerin sayısının yarı yarıya azaltılması durumunda öğretmenlerin boşta kalıp kalmayacakları ile ilgili birtakım söylentiler dolaşmaya başlamıştı. Bakan Selçuk bu konuda merak edilen hususları da gündeme getirdi. Derslerin sayısının yarıya inmesinin öğretrmenlerin boş kalacağı anlamına gelmeyeceğini ifade etti. Örneğin 2 saat fizik dersi verilirken bu uygulamaya geçilmesi ile birlikte 6 saat fizik dersi verilmeye başlayacak. Bu sayede öğrenciler fizik alanında derinleşme imkanı elde edecek. Öğretmenler de kendilerini geliştirmeye ve öğrencilere daha çok katkı sunmaya başlayacaklar. 

Öğretmenlik mesleğinin öğretme değil temsil etme mesleği olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, bunun için öğretmenlerin kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri gerektiğini ifade etti. Bu bilincin sağlanması durumunda başarının da kendiliğinden geleceği Bakan Selçuk tarafından aktarıldı. 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi kapsamında da öğretmenlere özel bir yer ayrılıyor. Öğretmenlerin kişisel gelişimlerini iyi bir şekilde sağlamaları için de YÖK ile işbirliği yapıldı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)