Ders Programı Hazırlanırken Öğretmenin Görüşünün Alınması Şarttır

MEB tarafından okullara gönderilen yazı ile haftalık ders programının öğretmenlerle beraber belirlenmesi istendi.

EĞİTİM 07.03.2019, 15:20
Ders Programı Hazırlanırken Öğretmenin Görüşünün Alınması Şarttır

Danıştay’dan Ders Programı Kararı
Haftalık ders programının öğretmenlerden habersiz olarak, yöneticiler tarafından yapılması Türk Eğitim Sen tarafından Danıştay’a taşındı. Davaya bakan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından öğretmenleri sevindiren bir karar verildi. Öğretmenler kurulunda tartışılmadan yapılan haftalık ders programının hukuka aykırı olduğuna hükmedildi. Her eğitim dönemi başında ders programının öğretmenler kurulunda görüşülerek belirlenmesi ve okul müdürünün onaylanması ile uygulamaya konulması gerekiyor. Danıştay kararı ile okul müdürleri kendi başına haftalık ders programını belirleyemeyecek. 

Program Hazırlanırken Öğretmenlerin Durumu Nazara Alınmalı
MEB tarafından 81 il milli eğitim müdürlüğüne gönderilen yazıda ders programı hazırlanırken dikkat edilecek hususlar da belirlendi. Haftalık ders programı öğretmenleri çok yakından ilgilendiriyor. Süt izni kullananlar gibi öğretmenlerin şahsi durumları ile okulun fiziki ortamları değerlendirilerek program hazırlanmalıdır. Ders dağılımı yaparken öğretmenlerin boş günü kalması ya da yarım gün ders vermesi gibi hususlar gözetilmelidir. Dersler arasında sürekli boş vakitleri kalan öğretmenlerin zamanı verimsiz kullanacağı düşünülerek dersler arka arkaya konulmalıdır. 

Beden eğitimi ve müzik gibi dersler haftanın ilk ve son günlerine konulmalıdır. Bayrak törenleri için bu durum daha uygun olacaktır. Zihni daha fazla meşgul eden teorik derslerin sabah saatlerinde olmasına, uygulamalı derslerin ise öğleden sonraya konulmasına özen gösterilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)