Daha Etkili Okullar İnşa Etmek İçin 4 Alan Belirlendi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okul profili değerlendirme çalışması tanıtım toplantısında okulların kendilerini geliştirecekleri 5 alan belirlediklerini aktardı.

EĞİTİM 13.03.2019, 22:00
Daha Etkili Okullar İnşa Etmek İçin 4 Alan Belirlendi

Rekabet Değil Gelişim Amaçlı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde okul profilleri hakkında bir açıklama yapacağını duyurmuştu. Bu projenin detayları bugün itibariyle netlik kazandı. Her bir okulun kendini geliştireceği alanlar belirlendi. Bu sayede bir okulun adı anıldığı zaman o okulun uzmanlık alanı da akla gelecek. Tabi ki de bu sistem diğer alanları göz ardı etmemektedir. Tüm alanlarda eğitim verilecek ancak bir alanda uzmanlık elde edilecek. 

Okulların hangi alanlarda uzmanlık kazanacağına ilişkin çalışmalar ise MEB tarafından yapılacak ve okulların durumları göz önünde bulundurulacak. Bakan Selçuk bu projenin rekabet amaçlamadığını performans ölçmeyeceğini bunun yerine okulların gelişimini sağlamayı amaçladığını aktardı. 

Okulların kendilerini geliştirecekleri alanlar da belli oldu. Buna göre akademik alan, sosyal, sportif ve kültürel etkinlikler alanı, projeler ve kurumsal kapasite olarak 4 alan belirlendi. Bu alanların da alt başlıkları sıralandı. Böylelikle okullar kendilerine bir rota çizebilecek ve bu rota doğrultusunda kararlı bir şekilde ilerleyebilecekler. Okulların hedeflerine ulaşabilmeleri konusunda okul yöneticilerine önemli görevler düşüyor. Elbette ki öğretmenler ve Bakanlık da bu konuda elinden gelenin en iyisi ile destek verecektir. Böylelikle etkili okul adı verilen okullar ortaya çıkabilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)