Çocuk Gelişimcisi Ne İş Yapar

4 yıllık çocuk gelişimi bölümünden mezun olan kimseler çocuk gelişimcisi ya da çocuk gelişim uzmanı olarak kamuda ve özel sektörde çalışabilir.

EĞİTİM 02.04.2019, 14:41
Çocuk Gelişimcisi Ne İş Yapar

Ne İş Yapar?
4 yıllık çocuk gelişimi bölümünden mezun olan kimseler çocuk esirgeme kurumları, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki bazı kurumlarda görev yapabilir. Çocukların gelişimlerini gözlemleyen bu çalışanlar sürekli olarak çocuklar ile iletişim halindedir. Özellikle dezavantajlı pozisyonda bulunan çocukların sağlıklı bir çocukluk dönemi geçirmeleri için çocuk gelişim uzmanları bilgi birikimlerini kullanmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde mesleğin oldukça kutsal bir özelliğe sahip olduğunu ifade etmek gerekir. 

Çocuk gelişimi bölümü bitiren kimseler pedagojik formasyon eğitimi alarak öğretmenlik de yapabilirler. Çocuk gelişimi bölümü iş ilanları açısından oldukça avantajlıdır. Birçok kurum çocuk gelişimi uzmanı aramaktadır. Bu konuda kendisini geliştirmiş olan kimseler rahatlıkla iş bulabilirler. Maaşlarının da tatmin edecek bir seviyede olduğunu ifade edebiliriz. Kamuda ise maaşlar özel sektöre göre bir nebze daha iyi durumdadır. 

Çocuk gelişimcisi olmak isteyenlerin çocuklar ile ilişkilerinin iyi seviyede olması gereklidir. Aksi takdirde bu mesleği severek yapmak mümkün olmayacaktır. Ayrıca sürekli bir şekilde çocuklar ile iletişim halinde olan çocuk gelişimcilerin kendilerini sürekli olarak zinde tutmaları da gereklidir. Ancak bu sayede çocuklara daha fazla katkı sunabilmeleri mümkün olacaktır. Bu konuda kendisini istekli görmeyenlerin en baştan bölümü tercih etmemeleri isabetli olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)