Çocuğu Sınava Girecek Aileler

Sınava girecek olan öğrencilerin yaşadığı sınav kaygısı için aileler nasıl tutum ve davranışlar sergilemelidir?

EĞİTİM 15.02.2020, 08:26
Çocuğu Sınava Girecek Aileler

Ebeveynler Neler Yapmalı?

Türkiye’deki eğitim sisteminden kaynaklı olarak Türk, öğrencilerin sınav kaygısı dünya ortalamasının çok üzerinde seyrediyor. Öğrenciler yetenekleri ya da ilgi alanlarına göre değil, sınav başarısına göre geleceklerini belirliyor. İşte bu durum öğrencilerde ekstra strese neden oluyor.  İşte bu durumda ailelere büyük iş düşüyor.

Aileler ne olursa olsun çocuklarını sevdiklerini ve sınav sonucunun bunu değiştirmeyeceğini hissettirmelidir. Sınav, tek başına çocukların değerini belirlemez.

Öğrenciler sınav kaygısını atlatmak için planlı ve düzenli çalışmalıdır. Sınavdan önceki son 2 gün ise öğrencilerin dinlenmesi için ayrılmalıdır. Öğrencilerin uyku, beslenme, dinlenme gibi aktiviteleri ertelenmemelidir. Buralardan çalarak ders çalışmaya ayrılmamalıdır.

Aileler çocuklarının bu programına saygı duymalıdır. Programa uymayan aktiviteler için zorlamamaları gerekir. Çocukların da kabul edeceği ailece yapılan aktiviteler ile onları rahatlatmak mümkündür. Ayrıca sınava hazırlanan öğrencilerin arkadaşları ile sosyalleşmesi onları motive edecektir. Aileler bu tür aktivitelere engel olmamalıdır.

Aileler çocuklara karşı onlardan beklentilerini söylememelidir. Bu durum öğrencilerin stres seviyesini daha da arttıracaktır. Çocuklarından hiçbir beklentilerinin olmadığını söylemek de çocukların başarısız olacağı algısını yaratır ve moralini düşürür. Bu nedenle aileler çocuklarının başarısına saygı duyacaklarını belirtmelidir. Kaç puan alırsa alsın, nereyi kazanırsa kazansın çocuklarının yanında olacaklarını hatırlatmalıdırlar.

Yorumlar (0)