Cahit Zarifoğlu’nun Kitapları Toplatılıyor İddialarına Bakanlıktan Yanıt

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cahit Zarifoğlu’nun kitaplarının toplatıldığına dair yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

EĞİTİM 01.01.2019, 22:30
Cahit Zarifoğlu’nun Kitapları Toplatılıyor İddialarına Bakanlıktan Yanıt

Olay Soruşturuluyor 
Basın ve yayın organlarında çıkan bazı haberler nedeniyle açıklama yapma gereği hisseden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, böylesi bir durumun söz konusu dahi olamayacağını ifade etti. Bakan Selçuk, bu olayın Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü yerelinde gerçekleştiğini ifade etti. Olayın ayrıntılarının ise soruşturulduğunu ifade etti. 

Cahit Zarifoğlu’na ait Bir Değirmendir Bu Dünya adlı kitabın toplatılmasının sadece Çanakkale’ye özgü olduğu ifade edildi. Bu kararın neden alındığı ise yapılacak soruşturmanın neticesinde belirlenecek. Eğer kanunlara aykırı bir tasarruf söz konusu ise gerekli adımlar atılacaktır. Bakanlıktan yapılan açıklamada Bakan Selçuk’un bu yönde yaptığı bir açıklamanın ya da aldığı bir kararın olmadığı da ifade edildi. 

Çanakkale’de gerçekleştirilen kitap okuma etkinliği kapsamında bu tür bir karar alındığı tespit edildi. Ancak henüz olayın detayları netlik kazanmadı. Dolayısıyla da kesin bir ifade kullanmak mümkün değildir.

Nitekim Bakan Selçuk da Cahit Zarifoğlu’nu tanımlarken de edebiyatımızın zarif ustası olarak nitelendirdi. Dolayısıyla ne Cahit Zarifoğlu ne de diğer yazarların kitaplarına uygulanacak sansürün kabul edilemeyeceği belirtilmektedir. Bu iddiaların yayılması ile birlikte pek çok kesimden tepkiler yükselmeye başladı. Soruşturma neticelendirildiğinde ise olayın sorumlularının suçu var ise gerekli cezai işlemler uygulanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@