Burs ve Kredi Alan Üniversite Öğrencilerinin Bilmesi Gerekenler

2018-2019 Öğretim yılı burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı peki bundan sonra neler yapmanız gerekir? Kullandığınız kredileri geri öderken faiz ödeyecek misiniz? Kredi ödemeleri size ne zaman ödenecek?

Burs ve Kredi Alan Üniversite Öğrencilerinin Bilmesi Gerekenler

13 Kasım 2018 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs ve kredi sonuçları açıklandı. Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler Kurumun yurtkur.gsb.gov.tr internet adresinden ilan edilmektedir.

Burs veya kredi tahsis edilen 18 yaş ve üzerinde olan öğrenciler taahhütnamelerini www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden Kurum linkine ulaşarak e-devlet şifreleri ile 18 yaşından küçük öğrenciler, taahhütnamelerini www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden Kurum linkine ulaşarak anne veya babanın e-devlet şifresi ile veli onayı verildikten sonra kendi e-devlet şifreleri ile 15 yaşından küçük ya da anne ve babası olmayan öğrenciler ise anne veya babaları şayet her ikisi de yoksa kanunu vasileri ile birlikte kendilerine en yakın Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürlüklerinden herhangi birine belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylayabilir.

Peki alınacak olan burs ve kredi ödemeleri öğrencilerin hesabına ne zaman ödenecek?

İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

2018 – 2019 yılı burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilerin burs ve kredi taahhütnamesinde bulunan kredi miktarı ile geriye ödenecek kredi miktarı aynımıdır?

Burs/kredi taahhütnamesini onaylayan öğrenciler, taahhütnamede geçen “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu ve Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre aylık bazda ve izleyen yıllardaki artış oranları dikkate alınarak kendisine ödenecek olan öğrenim kredisi tutarını, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışları uygulanmak suretiyle hesaplanacak tutar üzerinden, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ödeyeceğini taahhüt etmektedir. Taahhütnamede belirtilen tutar ise tahmini bir rakamdır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE