Bu Sene Yapılacak LGS İçin Şimdiden Tedbir Almaya Başlanmalıdır

Bu sene yapılacak olan LGS’ye giren aday sayısı 600 bin kişi daha fazla olduğu için MEB’in LGS yaklaşmadan sıkı önlemler alması lazım.

EĞİTİM 30.01.2020, 22:40 01.02.2020, 00:30
Bu Sene Yapılacak LGS İçin Şimdiden Tedbir Almaya Başlanmalıdır

60-66 Aylıkların Okula Başlaması Öğrenci Sayısını Yüzde 50 Arttırdı

Bir dönem 60-66 aylık olan öğrencilerin okula başlaması düzenlemesi yapılmıştı. Ancak verim alınmayınca eski düzenlemeye geri dönüldü ve okula başlama yaşı 66 aya çıkarıldı. Ancak söz konusu düzenleme yapıldığı zaman 60 ay üstü öğrenciler aynı anda okula başlamıştı. 60-66 ay arasında tam 600 bin öğrenci ders başı yapmıştı. İşte bu öğrenciler bu sene LGS’ye girecektir. Dolayısıyla LGS’ye giren öğrenci sayısı her zamankinden fazladır. 

Geçtiğimiz yıllara göre 600 bin öğrenci artarak bu sene tam 1 milyon 800 bin öğrenci liseye giriş sınavına girecektir. İşte bu durum pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. İşte bu sorunlar bu sene çok önceden görülmeli ve çözülmelidir.
Hemen her sene yanlış sorular nedeniyle birkaç soru iptal ediliyor ve puanlar yeniden hesaplanıyor. Soru hazırlarken titizlikle davranılmalıdır.

Soru hazırlayan komitedeki öğretmenlerin soru sızdırması sorunu yaşanıyor. Öğretmenler sıkı denetlenmelidir.

En büyük sorun ise kontenjana ilişkindir. Bu sene öğrenci sayısı arttığı için üniversite kontenjanları yetmeyecektir. Ayrıca yerleşme puanları da her senekinden daha yüksek olacaktır. İşte bu durum eşitsizliğe neden olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@