Boş Derse Giren Öğretmenin Ek Dersini Okul Ödeyecek

MEB görüş yazısı ile boş derse giren öğretmenlerin ek ders ücretlerinin görev yaptıkları okul tarafından ödeneceği açıklığa kavuşturuldu.

EĞİTİM 13.09.2018, 20:05
Boş Derse Giren Öğretmenin Ek Dersini Okul Ödeyecek

Boş Derste Öğretmen Sorunsalı

Boş geçen derslerin telafisi açısından o branşın öğretmeninin derse girmesi uygun olacaktır. ancak mümkün değilse ders ve ek ders saatini dolduramayan öğretmenlerin girmesi gerekir. Boş derse giren öğretmene ise ek ders ücreti ödenmesi gerekir. Türk Eğitim Sen de boş derse giren öğretmene ek ders ücreti ödenmesi konusunda düzenleme yapılmasını istemişti. MEB’e yazılı başvuru yapılmış ve MEB tarafından zımnen ret verilmesi üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuru yapılmıştı.

Sonrasında MEB Türk Eğitim Sen’in talebine yanıt vererek kabul ettiğini belirtti. Nöbetçi öğretmenlere ek ders ücreti ödeneceğini açıkladı.

MEB Ek Ders Ücreti Ödenmesini Kabul Etti

MEB’in gönderdiği cevaba göre öğretmenlere belirli şartlarla ek ders ücretleri ödenecek. Boş derse giren nöbetçi öğretmen müfredatı aynı şekilde uygularsa ücrete hak kazanacak. Bu dersler öncelik olarak aylık karşılığında değerlendirilecek. Aylık karşılığı dolmuşsa da sınırları geçmemek şartıyla ek ders ücreti olarak ödenecek. Ancak öğretmen sınıfta ders işlemeksizin, sadece öğrencilere göz kulak olma sorumluluğunu yerine getirecekse ücrete hak kazanamayacaktır.

Boş derse giren öğretmenin müfredata uygun ders işleyip işlemediğinin tespiti muallaktır. Bu durumda sükuneti sağlamak için bile olsa öğretmenler ücret almayacağı için boş derse girmek istemeyecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@