Bir Şey Yapmak Yetmez, Eğitimde Kıyameti Koparmamız Lazım

Bakan Ziya Selçuk katıldığı konferansta ülkemizin eğitim sistemi için bir şeyler yapmanın yetmeyeceğini, kıyameti koparmak gerektiğini söyledi.

EĞİTİM 08.09.2018, 19:38 09.09.2018, 00:07
Bir Şey Yapmak Yetmez, Eğitimde Kıyameti Koparmamız Lazım

Ezber ve Taklidi Bırakmalıyız

2023'e Doğru Türk Eğitim Sistemi "Bulma Konferansı"na katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’nin şimdiye kadar ortaya koyduğu başarıyı eğitimle taçlandırması gerektiğini söyledi. Toplumdaki ciddi beklentinin farkında olduklarını, ezber ve taklidi bırakarak tahkike geçmek gerektiğini söyledi.

Dünyada eğitim alanında çok ciddi rekabet olduğunu söyleyen Selçuk, bizim ülke nüfusumuz kadar dâhiye sahip olan ülkeler bulunduğunu belirtti. Dünyada bambaşka bir anlayış olduğunu ifade eden Selçuk, bizim bir şey yapmanın ötesinde kıyameti koparmamız lazım dedi. Çok farklı bir çağ geldiğini belirten bakan, bu çağa hazırlanmamız gerektiğini söyledi.

Eğitimin çocukları geleceğe hazırlamadan önce şimdiye uyandırmak olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, ortak akıldan uzaklaşarak sivri akılla hareket etmeyi önerdi. Ortak akılın sorunları çözmeye yetmeyeceğin ve sivri akıllara ihtiyaç olduğunu belirtti.

‘Her Çocuğun Müfredatı Kendi İçinde Saklıdır’

Bir bitkinin filizlenmesi için toprağa ekilerek çürümesi gerektiğini söyleyen Bakan Selçuk, kısırlaşmış tohumu saklamanın anlamı olmadığını belirtti. Buradan yola çıkarak her çocuğun müfredatının kendi içinde saklı olduğunu aktardı. Zorunlu eğitim kelimelerinin yan yana gelmemesi gerektiğini belirtti.

Bakan Selçuk eğitim sistemindeki kavramların yeniden sorgulanması gerektiğini söyledi. Mesela “teneffüs” için çıkan çocuklar sınıfın kapısını aşındırıyor diyerek yanlışlığı gözler önüne serdi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@