Binlerce Öğrenci İçin Büyük Gün Yarın: LGS İlk Kez Yapılacak!

TEOG’un yerine getirilen LGS sınavı binlerce öğrenci ve veli tarafından merakla beleniyordu. Öğrenciler yarın sınava girecek.

EĞİTİM 02.06.2018, 09:51
Binlerce Öğrenci İçin Büyük Gün Yarın: LGS İlk Kez Yapılacak!

LGS Ne Zaman, Kaçta?

Ortaöğretim son sınıf öğrencisi olup liselere geçecek olan pek çok öğrenci yarın sınava girecek. 2 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da sınav başlayacak. Aslında bu sınava sadece nitelikli okullara gitmek isteyen öğrenciler başvurdu. Tüm liselerin %10’unu nitelikli okul olmasına rağmen tüm öğrencilerin %80’i sınava giriyor. Yarın 1 milyon kadar öğrenci sınırlı sayıdaki okullara yerleşmek için ter dökecek.

Yeni sistemle öğrencilere sınavsız sistem vaat edilmişse de beklendiği gibi sınava katılım oranı oldukça yüksek oldu. MEB müsteşarı Yusuf Tekin ilerleyen yıllarda bu durumun beklentilerine göre olacağını belirtti. Sonraki yıllarda bu öğrencilerin yarısının sınava gireceklerini tahmin ettiğini ifade etti.

İstanbul’da Protesto Vardı

LGS sınavını eleştiren veli ve öğrenciler bugün İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı. 14.00’da toplanan kalabalık alelacele getirilen bu sınavın öğrencilerin geleceğini tehlikeye atmasını protesto etti.

Bazı CHP’liler ile STK’ların destek verdiği eylemde pankartlar açıldı. LGS’ye girecek öğrencilerin velileri adına basın açıklaması yapıldı. Bir gecede apar topar kaldırılan TEOG’un yerine getirilen sistemin eskisini bile arattığı vurgulandı. Keyfi olarak yapılan değişikliğin bedelini ise gelecek dönem liselere başlayacak olan öğrenciler ile onların velilerin ödediği belirtildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)