Beraat Eden Öğretmenler Çalışabilecek

15 Temmuz sonrası kapatılan FETÖ okullarında görev yaparken öğretmenlik lisansları iptal edilenlerin çalışma izinleri yargılama sonucuna göre verilecek.

Beraat Eden Öğretmenler Çalışabilecek

Soru Önergesi Cevaplandı 
HDP Kocaeli Milletvekili olan Ömer Faruk Gergerlioğlu cevaplanması için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soru önergesi verdi. Bu soru önergesinde KHK ile kapatılan FETÖ kurumlarında çalışan öğretmenlerin çalışma izinleri yer aldı. Bakan Selçuk tarafından yanıtlanan bu soru önergesinde 19 bin 962 öğretmenin çalışma izninin KHK’lar ile iptal edildiği belirtildi. FETÖ kurumlarında çalışan bu öğretmenlere yapılan soruşturma ve kovuşturmalar neticesinde aralarında beraat edenlerin de bulunduğu ve bu kişilere çalışma izinlerinin verildiği de aktarılan bilgiler arasında yer aldı. 

Kamuda Çalışanların Çalışma İzinleri Ne Olacak?
FETÖ kurumlarında çalışmakta iken çalışma izinleri iptal edilen öğretmenler beraat etmeleri durumunda çalışma izinlerine geri kavuşabilmektedirler. Ancak KHK ile ihraç edilen öğretmenler beraat etseler dahi ne kamuda ne de özel sektörde öğretmenlik yapma hakkına sahip değillerdir. Bunun sebebi ise halen daha ilgili kanunların ekli listelerinde bu kişilerin isimlerinin yer alması ve kamu haklarından mahrum edilmeleridir. 

FETÖ kurumlarında çalışan öğretmenlerin yanı sıra beraat eden KHK’lı öğretmenlerin ve diğer meslek gruplarının da özelde çalışma izinlerinin tekrardan iade edilmesi gereklidir. Böylelikle adalet tesis edilmiş olacaktır. KHK ile ihraç edilen öğretmenlerin OHAL Komisyonu başvuruları da incelemeye devam etmektedir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE