Belleticilerin Ek Ders Sorunu Çözüldü

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yurt, okul ve pansiyonlarda belletici olarak görevlendirilen personellerin 24 saat nöbetine karşılık 7 saat ek ders ücreti verilmesinin önü açıldı.

EĞİTİM 18.04.2019, 20:15
Belleticilerin Ek Ders Sorunu Çözüldü

Ayda 56 Saat Ek Ders Ücreti
Belletici olarak görevlendirilen çalışanların ek ders ücretleri daha önceden günlük 6 saat olarak hesaplanıyordu. Ayda 8 defa nöbet tutabilen personellere aylık olarak toplam 48 saatlik ek ders ücreti ödenebilmekteydi. Ancak sonradan bir düzenleme yapıldı ve belleticilerin günlük ücretlerinin 7 saatlik ek ders ücreti olarak hesaplanmasının önü açıldı. Ancak ayda 8 defa nöbet tutan belleticilerin toplam ek ders ücreti 48 saati geçeceği için bu düzenleme anlamsız kalmıştı. 

Bugün çıkarılan Milli Eğitim Bakanlığı kararı ile aylık ek ders üst sınırı 56 saate çıkarıldı. Böylelikle belleticilerin sorunları da çözüme kavuşturulmuş oldu. Bundan sonra 24 saat nöbet tutan bir belletmene 7 saatlik ek ders ücreti ödenecek. Aylık 8 nöbet tutan belleticiler ise 56 saatlik ek ders ücreti alabilecek. Bu saati aşan bir ek ders ücreti ödenmesi ise mümkün değildir. 

Düzenlemenin hayata geçirilmesi ile basit bir sorun bir yılı aşkın bir süreden sonra çözülmüş oldu. Ancak belleticiler geç de olsa sorunun çözülmesini olumlu karşıladı. Tüm gece öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan belleticilerin zorlu görevlerine karşılık verilen ücretlerin daha da çok artırılması zamanla gündeme gelebilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)