Belgeli İş Gücü Sayısı 1 Milyona Ulaşacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

EĞİTİM 25.01.2019, 15:06
Belgeli İş Gücü Sayısı 1 Milyona Ulaşacak

Bakan Selçuk yaptığı açıklamada;  Mesleki Yeterlilik Kurumunun çalışmaları hakkında 2006 yılından beri eğitim ve istihdam arasındaki uyumu sağlama görevini yerine getirdiğini belirterek bu kapsamda bu güne kadar 820 ulusal meslek standardının yürürlüğe girdiğini söyledi.

MYK nın özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanlara nitelik kazandırdığını belirten Selçuk şunları söyledi:

Bugüne kadar 505 bin çalışanımız, mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazandı. Bunların 470 bini belgeli çalışmanın zorunlu olduğu tehlikeli ve çok tehlikeli meslekleri icra edenler. Bakanlığımızca yürütülen faaliyetler sonucunda bir taraftan çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve belgeli iş gücünü tesis ederek ülkemizin küresel ekonomide rekabet edebilirliğini artıracak, diğer taraftan da ülkemizde özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde yaşanan iş kazalarını en aza indireceğiz dedi.

Bakan Selçuk tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde iş kazalarının azaltılması amacıyla yürürlüğe konulan mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu kapsamında uluslararası 190 kuruluşun yetkilendirdiğini ve 430 bin kişinin sınav ve belge ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonu ile MYK Avrupa Birliği hibelerinden karşılandığını söyledi.

Bakan Selçuk, hedeflerinin mesleki eğitimden geçmiş ve mesleki yeterliliğini ispat etmiş nitelikli ve belgeli iş gücü sayısını 1 milyona ulaştırmak olduğunu kaydetti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@