Bazı Bölümler İçin Yeni Eşdeğerlik Kararları Alındı

DPB ile YÖK arasında gerçekleştirilen bir toplantı sonucunda bazı bölümler için yeni eşdeğerlik kararları alındı.

EĞİTİM 11.06.2018, 00:06
Bazı Bölümler İçin Yeni Eşdeğerlik Kararları Alındı

Yapılan Düzenlemeler

DPB ve YÖK arasında gerçekleşen toplantının ardından KPSS nitelik kodlarında değişikliğe gidildi. Böylelikle bazı bölümler birbirlerine eşdeğer kabul edildi.

Bu kapsamda ilk olarak yatçılık ve yat işletmeciliği, yat işletme ve yönetimi, marina işletme bölümleri birbirlerine eşdeğer kabul edildi ve farklı bir nitelik kodu altında toplanmalarına karar verildi.

Tarım işletmeciliği ile tarımsal işletmecilik bölümlerinin de birbirlerine eşdeğer kabul edilerek yeni bir KPSS nitelik kodu altında birleştirilmesine karar verildi.

Reklamcılık ve reklamcılık yönetimi bölümleri de birbirlerine eşdeğer kabul edildi. Bundan sonra aynı nitelik kodu içerisinde birlikte yer alacaklar.

Pastacılık ve ekmekçilik adlı programdan mezun olanların da tekniker unvanını kullanabilmelerinin önü açıldı.

Jeoteknik teknikerliği ile geoteknik bölümlerinin de birbirlerine eşdeğer kabul edilmelerine ve aynı nitelik kodu içerisinde yer almalarına karar verildi.

Bu bölümler haricinde DPB tarafından önerilen bazı bölümler birbirlerine eşdeğer kabul edilmedi. Dolayısıyla bu bölümler farklı nitelik kodları içerisinde değerlendirilmeye devam edecek. Dolayısıyla memur alımlarında ilan edilen kadro niteliklerinde farklı farklı değerlendirilecekler.

Programlara verilen bu eşdeğerlikler sayesinde bölümler arasında yeknesaklık sağlanması da mümkün olacak. Zira hemen hemen aynı bölümleri okuyan kimseler iş ilanlarına başvuru yaparken çeşitli sıkıntılar yaşıyorlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)