Batı İllerine Sözleşmeli Öğretmen Ataması

MEB’de görev yapan eski sözleşmeli öğretmenler, yeni atanan öğretmenlerin batı illerine atanmasının adaletsizlik olduğunu düşünüyor.

EĞİTİM 07.08.2019, 22:37
Batı İllerine Sözleşmeli Öğretmen Ataması

Sözleşmeli Öğretmen Sadece Doğuya mı Atanmalı?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2016 yılında sözleşmeli öğretmenlik uygulaması başlatılmıştır. Bu tarihten önce öğretmenler kadrolu olarak atanmaktaydı. Doğu ya da güneydoğu gibi öncelikli tercih edilmeyen yerlere atanan öğretmenler meslekte 1 yılı doldurduktan sonra eş durumu, sağlık gibi mazeretlerle batı illerine tayin istiyordu. Bu yüzden de doğu illerindeki öğretmen ihtiyacı bir türlü kapanamıyordu.
İşte bu sorunu ortadan kaldırmak adına çıkarılan sözleşmeli öğretmenlikte, ilk ataması yapılan öğretmenler 6 yıl boyunca tayin isteyemiyordu. Yani sözleşmeli öğretmenlik statüsü doğu ve güneydoğu illerinde öğretmenleri tutabilmek için çıkarılmıştır. Böylece o bölgelerdeki eğitim seviyesinin artması ve kalkınması hedeflenmektedir. 

2016 yılından beri MEB tarafından alınan tüm öğretmenler sözleşmeli olarak alınmıştır. Şu anda yaklaşık 85 bin sözleşmeli öğretmen görev yapmaktadır. İlk etapta bu öğretmenler yalnızca doğu ve güneydoğu illerine atanmaktaydı. Ancak daha sonra batı illerinde öğretmen ihtiyacının artması ile batıya da sözleşmeli öğretmen ataması yapılmaya başlandı. 

Bu tablo karşısında öğretmenler arasında adaletsizlik oluşmuştur. Sözleşmeli olarak 2016 yılında en yüksek puanla atanan aday bile doğuya atanmıştır. Ancak şu anda ataması yapılan öğretmenler batıya atanmaktadır. 3 yıl önce atanan öğretmen batıya gelebilmek için halen doğuda çalışmaya devam etmektedir. 

Adaletsizlik Bu Formülle Giderilebilir
İlk atanan sözleşmeli öğretmen ile son atanan sözleşmeli öğretmen arasında bir adaletsizlik oluşmuştur. Bu adaletsizliğin giderilmesi için bir önerimiz mevcuttur. Batı illerinde öğretmen ihtiyacı oluşması halinde ilk atama ile öğretmen atanmamalıdır. Bunun yerine hizmet süresi en yüksek olan sözleşmeli öğretmen batıya tayin isteyebilmelidir. Böylece doğuda uzun süredir görev yapan öğretmen daha uzun süreler beklemeden batıya atanabilir.

İlk kez atanan öğretmenler de doğu illerine atanmalıdır. Buralardaki zor şartları görerek meslekte pişecektir.  Bu şekilde düzenleme yapılması öğretmenleri de memnun edecektir. bu önerimizin MEB bakanı sayın Ziya Selçuk tarafından değerlendirmeye alınmasını rica ediyoruz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (5)
Recep Gürel 2 yıl önce
İnsanlar doğudan gelmek için en az 4 yıl çalışmak zorunda iken ilk atamayla batıya gelmesi adaletsizliğin daniskasıdır. Meb bir türlü bunu anlamadı
Meltem fedai 2 yıl önce
Çay servis
Mehmet ali 2 yıl önce
Balik bastan kokar.bu adaletsizlige goz yuman kac gundur agzini acmayan bi bakanla bu isler olmaz.insAllah bu zulmu bize yasattigi gibi yanina kalmaz kendide yasar
Ersin çetin 2 yıl önce
Zorunlu hizmetimi tamamladıktan sonra eşimin sözleşmeli atanması nedeniyle ikinci kez zorunlu hizmet bölgesine atama istemek zorunda bırakıldım.Buna karşılık bu yıl sözleşmeli öğretmenlerin bazıları batıda zorunlu hizmet sayılmayan bölgelere atandı.Bu durum haksızlıktır.Severek yaptığım mesleğimden bu adaletsizlikler nedeniyle soğudum.Sorumlulara hakkımı helal etmiyorum.Umarım yaşattıklarının mislini yaşarlar.
Ahmet ÖZTÜRK 2 yıl önce
150 cm boyu olan gençlerin suçu ne, onlarında polis olma hakları var.Boy uzunluğunu 150 cm ye çekelim.Bu gençler de aslanlar gibi bu mesleği yapabilirler.