Bakanlık’tan Kaynak Yayına Tepki

Öğrencilere verilen ders kitaplarına ek olarak kaynak yayın isteyen okullara soruşturma açılması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından istendi.

EĞİTİM 28.09.2018, 22:00 28.09.2018, 21:51
Bakanlık’tan Kaynak Yayına Tepki

Mevzuata Aykırı
Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği kapsamında öğrencilere Bakanlığın belirlediği ders kitaplarının haricinde herhangi bir kitap aldırılması yasaktır. Yönetmeliğin açık hükmüne rağmen öğrencilere kaynak kitap aldırılması uygulaması pek çok okulda görülmektedir. 

Kaynak kitap alınması ise velilere ekstra külfet getirmektedir. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçerek valiliklere resmi yazı gönderdi. Bu yazıya göre valilikler kaynak kitap aldıran okullara soruşturma açabileceklerdir. Soruşturma açma yetkisinin verilmesi ile birlikte okullarda kaynak kitap aldırma uygulamasının sona ermesi bekleniyor. 

Yabancı Dil Dersleri
Kaynak kitap alımlarında başı yabancı dil derslerinin çektiği görülmektedir. Üstelik ücretlerinin de çok uçuk olduğunu ifade etmek gerekir. Velilerin 500 liraya varan kaynak kitap harcaması yaptıkları belirtiliyor. Ayrıca öğrencilere bu kaynaklar üzerinden ödevler verilmesi de velileri satın almaya zorlamaktadır. Farklı maddi durumlara sahip öğrenciler arasında da bir ayrım oluşturması nedeniyle de bu uygulama bir hayli tepki çekmektedir. 

Devlet tarafından dağıtılan ders kitaplarının öğrenciler için yeterli olduğu diğer kaynakların para tuzağı olduğu da belirtiliyor. Bu sebeple velilerin de son derece dikkatli olmaları ve hukuki yollardan haklarını aramaları gereklidir. Aksi takdirde sonu gelmeyecek talepler ile karşı karşıya kalınması söz konusu olabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)