Bakan Yılmaz'dan Atama Bekleyen Öğretmenlere Müjde

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, gelecek ay 20 bin öğretmen alımı için duyuruya çıkacaklarını açıkladı. Atama bekleyen öğretmen adaylarına müjdeli haberi verdi.

EĞİTİM 04.01.2018, 22:14
Bakan Yılmaz'dan Atama Bekleyen Öğretmenlere Müjde

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Bursa Osmangazi ilçesine bağlı Elmasbahçeler Mahallesi'nde açılış törenin katıldı. 5 hayırsever tarafından yaptırılan 18 eğitim kurumunun açılış konuşmasında açıklamalarda bulundu. 

Tekil Eğitime Geçiş

Yılmaz’ın ilk gündemi ikili eğitimden tekil eğitime geçiş süreciydi. Ülke genelinde çalışmaların devam ettiğini ve derslik sayısının arttırıldığını ifade etti. İkili eğitimle kaliteli eğitim vermenin mümkün olmadığını, bu yüzden ikili eğitimi ortadan kaldırmaya çalıştıklarını aktardı. 

Türkiye’de derslik başına düşen öğrenci sayısını 30’un altına düşürmeyi başardıklarını ifade etti. Derslik ihtiyacının 77 binden 58 bine düştüğünü söyledi. 

Öğretmen Atamaları

Bakan Yılmaz konuşmasında AK Parti iktidarları döneminde 584 bin öğretmen atandığını ifade etti. Bugün çalışan her 3 öğretmenden 2’sini kendilerinin atadığını ifade etti. Ayrıca öğretmenlerin özlük haklarının da kısmen iyileştirildiğini söyledi. 2002 yılında ek dersle birlikte öğretmen maaşının yaklaşık 380 dolar olduğunu, şimdi ise 940 dolar civarında olduğunu söyledi. 

Öğretmen alımına devam edeceklerini ve ihtiyacı karşılamak üzere önümüzdeki ay öğretmen alımı duyurusuna çıkacaklarını ifade etti. 20 bin öğretmen alınacağını ifade etti. Yeni öğretmenlerle eğitim ailesinin daha da güçleneceğini söyleyen Yılmaz, 18 milyon öğrenciye nitelikli ve kaliteli sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Yorumlar (0)