Bakan Selçuk Canlı Yayında Öğrencilerin Sorularını Yanıtladı

MEB bakanı Selçuk, LGS’nin online olarak değil yüz yüze yapılacağını ve soruların zor olmayacağını açıkladı.

EĞİTİM 20.04.2020, 21:05
Bakan Selçuk Canlı Yayında Öğrencilerin Sorularını Yanıtladı

Sınav Zor Olmayacak

MEB Bakanı Selçuk, İnstagram üzerinden LGS’ye girecek olan öğrencilerle canlı yayında buluştu ve soruları yanıtladı. İşte cevaplarla gelen bilgiler şu şekilde. Bu sene sınava girecek olan öğrenci sayısı fazla olduğu için kontenjanlar da arttırıldı. Öğrenciler istedikleri okul türüne yerleşebilecektir. 

Korona virüs tedbirleri gereği YGS başvuruları MEB tarafından otomatik olarak yapıldı. MEB 1 milyon 670 bin öğrencinin sınav kaydını otomatik olarak yaptı. 

Bu sene LGS öğrencilerinin sınavda mesul olacağı konular önceki yıllara göre yarı yarıya daha azdır. Ancak bu durum soruların zor olacağı anlamına gelmeyecek, sınav her seneki zorlukta olacaktır. zor olmayacağı gibi her zamankinden de basit olmayacak. Her sene kullanılan istatistikler bu sene de kullanılarak soruların zorluğu ayarlanacaktır.

LGS sınavının yeniden ertelenme ihtimali Sağlık Bakanlığının önerilerine bağlı olacağı için şimdiden bir şey demek doğru değildir. Ancak sınav yapılmadan önce tüm okullarda dezenfekte işlemleri yapılacak ve önlemler alınacaktır. Gerekirse öğrencilerin de önlem alması istenebilecek.

Yaz döneminde yapılacak olan telafi eğitimleri hızlandırılmış şekilde yapılacaktır. Ne uzaktan eğitim ne de telafi eğitimi tek başına yeterli olmayacağı için her iki eğitim de yapılarak öğrencilerin kayıpları önlenecektir. Virüsün seyrine bağlı olarak yaz dönemi eğitimleri belirlenecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)