Bakan Koca Normalleşme İçin Bayram Sonrasını İşaret Etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca normalleşme için gönlünün bayram sonrasından yana olduğunu açıkladı.

EĞİTİM 25.04.2020, 20:37
Bakan Koca Normalleşme İçin Bayram Sonrasını İşaret Etti

Bakan Koca’nın Açıklamaları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir gazeteciye röportaj vererek merak edilenleri yanıtladı. Kovid 19’da şu an görülen olumlu tablo tamamen hareketliliğin azalmasından kaynaklanmaktadır. Ramazan ayı boyunca bu hareketlilik kısıtlanmalıdır. Gevşeme tabloyu kötüye götürecektir.

Bilim Kurulu da Bakan Koca da normalleşme için Ramazan bayramının geçmesinden yana görüş bildiriyor. Ancak bayrama kadarki süreç kesin kararın verilmesinde etkili olacaktır. 

Okulların açılması şu anda gündemde değil. MEB Bakanı ile birlikte sınava girecek olan son sınıf öğrencileri için planlama yapılmaktadır. 15 Mayıs sonrası tabloya göre AVM’ler de kademeli olarak açılabilecektir.

65 yaş üstü vatandaşlar şikayetlerinde haklılar. Onlar için yapılan düzenleme ile kısıtlı da olsa sokağa çıkabilecekler.

Bayram Virüs İçin Risk Taşıyor

Bir dini bayram olan Ramazan Bayramı geleneklerimize göre aile, eş dost ziyareti ile geçmektedir. İnsanlar memleketlerine giderek akrabalarını ziyaret etmektedir. Bayramda memleketini tercih etmeyenler ise oyunu tatile gitmekten yana kullanıyor. Uzun süredir evden çıkmayan, yakınlarını görmeyen insanlar için bu bayram çok daha coşkulu geçebilir.

Böyle bir yakınlaşma virüsün olduğu şu tabloda büyük risk taşıyor. Bir kişide dahi virüs varsa 3 gün sürecek olan bayram boyunca binlerce kişiye bulaşması çok olağandır. Bu yüzden Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanı bayram riskinden sonra normalleşmeyi öneriyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)