Babalar Okulda Masal Anlatıyor

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, yeni ve dikkat çeken bir proje başlattı. Bana Bir Masal Anlat Baba projesi, 3-6 yaş arası çocuklara katkı amaçlıyor.

EĞİTİM 12.02.2020, 16:32
Babalar Okulda Masal Anlatıyor

Erken Çocukluk Döneminde Aile Etkisi Çok Fazla 

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü erken çocukluk dönemindeki okula giden öğrenciler için Bana Bir Masal Anlat Baba isimli proje başlattı. 0-6 yaş arası dönemde aile etkisi en fazla şekilde kendini gösteriyor ve anne dışında baba da çocuk gelişiminde son derece önemli.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de konuyla alakalı açıklama yaparak baba ile iletişimin önemini vurguladı. Çocukların çevreyle ilişkilerinin en önemli belirleyicisinin babalarıyla kurdukları iletişim olduğu belirtildi. Vicdan ve problem çözme gibi becerilerin gelişiminde bu baba rolünün önemli olduğu belirtildi.

Olumlu Davranışlar Kazandırmak Amaçlanıyor

Hikaye ve masalların önemine değinen yetkililer, bu yöntemle çocukların dil gelişiminin olumlu yönde etkilendiğini ifade etti. Hayaline yakın hikaye kahramanlarını benimseyen çocukların problem çözme becerilerinin de geliştiğini vurguladı. Bu kapsamda Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından babaların çocuk eğitiminde daha çok rol almaları için proje geliştirildi ve babalar 3-6 yaş arasındaki öğrencilere hikaye masal anlatıyor.

Uygulamada her sınıftan bir öğrencinin babası davet ediliyor ve o sınıfa masal anlatması isteniyor. Masal veya hikayede çocuğa göre gelişimi destekleyen özellikler aranıyor. Yapılan pilot uygulamanın tüm resmi okullarda gerçekleşmesi hedefleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)