Aylık 700 TL YÖK Bursu Kimlere Veriliyor?

Üniversite tercihleri yapılırken YÖK bursu imkanından yararlanmak isteyen öğrenciler için 47 farklı lisans programı bulunuyor.

EĞİTİM 11.08.2018, 22:50
Aylık 700 TL YÖK Bursu Kimlere Veriliyor?

Şartlar Neler?

Geçen sene başlatılan aylık 700 TL YÖK bursu uygulaması bu sene de devam ediyor. Buna göre YÖK 2018 - 2019 eğitim öğretim yılı içerisinde 47 lisans programında okuyan üniversite öğrencilerine burs verecek. Stratejik öneme sahip olan bu lisans programlarını tercih eden adaylar bu şekilde desteklenmiş olacak.

TC vatandaşı olan, devlet üniversitesi seçili lisans programlarına ilk 3 sırada giren, girilen okul ilk 15 tercihi içinde bulunan, önceden yurtiçinde ya da yurtdışında lisans mezunu olmayan, ilk yerleştirme ile yerleşen ve kesin kayıt yaptıran adaylar burs aşabileceklerdir.

Hazırlık sınıfı ve normal lisans öğrenimi süresince burs ödenir. Çift anadal yapanlara 5 yıl ödenir. Adayların ağırlıklı genel not ortalaması yıllık 2,5 ya da 65’in altına düşmemelidir. YÖK destek bursu 12 ay boyunca ödenir.

Hangi Bölümlere Burs Veriliyor?

Temel Bilimler Programları, Ziraat Programları, Orman Programları, Su Ürünleri Programları, Yer Bilimleri Programları, Veteriner Fakülteleri, Astronomi ve Uzay Bilimleri programlarından seçili bölümlere burs verilir. En çok burs verilen bölümler ziraat programlarında bulunur. Adaylar tercihlerini yaparken bu programları incelemelidir. Tercihler işaretlenirken özel şartlara da bakılmalıdır. Tam 47 bölüme ilk 3 sıradan giren adaylara burs verilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)