Atanan Öğretmenlerin Kararnameleri 22 Haziran’da Yayınlanacak

18 Mart’ta ataması yapılan öğretmenlerin atama kararnameleri 22 Haziran’da atandıkları illere gönderilecektir.

EĞİTİM 24.05.2020, 17:30
Atanan Öğretmenlerin Kararnameleri 22 Haziran’da Yayınlanacak

Görevlerine Başlayabilecekler

18 Mart tarihinde ataması yapılan sözleşmeli öğretmenler okulların uzaktan eğitime devam etmesi nedeniyle görevlerine başlayamamıştı. İşte bu durum mağduriyete neden oluyordu. Çünkü öğretmenler atandıkları için hiçbir işte çalışamıyordu. Hatta atandığı için işten ayrılanlar bile oldu ancak göreve başlayamadıkları için gelirden yoksun kaldılar. 

MEB bu öğretmenlerin mağduriyetinin sona ereceği tarihi açıkladı. Yapılan yazılı açıklama ile 18 Mart tarihinde atanan öğretmenlerin kararnamelerin 22 Haziran’da okullara gönderileceğini açıkladı. Kararnamelerin okullara gönderilmesi ile öğretmen adayları giderek göreve başlamalarını yapabilecektir. Böylece atanan öğretmenler için SGK primi ödenmeye ve maaş bağlanmaya başlanacaktır. 

Gerekli Belgeler

Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenler göreve başlarken bazı belgelerle birlikte atamaları yapılan okula başvuru yapacaktır. Adaylar yanlarında 6 adet vesikalık fotoğraf, mal bildirimi formu, pedagojik formasyon belgesi, görevini yapmasına engel durumu olmadığını gösterir sağlık raporu, adli sicil kaybı bulundurmalıdır.

Adaylar ataması yapılan il milli eğitim müdürlüklerine bu belgelerle birlikte giderek başvuru yapacaktır. Belgeler incelenecek ve doğruluğundan emin olunacaktır. Milli eğitimlerde gerekli belge işlemlerini tamamladıktan sonra sözleşme imzalanacaktır ve göreve başlama sağlanacaktır.

Adaylar atama kararnamelerinin gönderileceği 22 Haziran tarihiden sonra başvurularını yapabilecektir. Böylece atanan adaylar göreve başlayabilecektir. Ancak henüz örgün eğitim yapılmadığı için öğretmenler ilk ders için Eylül ayını bekleyecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)