Ardahanlı Öğrenciler Çin'deki Yarışmada İlk Ona Girdi

İstanbul'da yapılan robotik yarışmasında Türkiye birincisi olan Ardahanlı 6. Sınıf öğrencileri, Çin'deki yarışmada ilk 10'a girdi.

Ardahanlı Öğrenciler Çin'deki Yarışmada İlk Ona Girdi

Mayıs 2018'de İstanbul’da düzenlenen ‘2018 MakeX Türkiye Şampiyonası'nda birinci olan 4 kişilik ekip, yarışmaya Ardahan'dan katılıyordu. Genç beyinler Mavi Gezegen adlı projede, robotlarla mavi gezegeni kirlilik ve çöpten temizlemeyi amaçlıyordu. 23 Şubat Ortaokulu 6'ncı sınıf öğrencileri bu proje ile ülke birinciliğini göğüsledi ve Çin'deki yarışmada ülkemizi temsil etmeye hak kazandı. 

Çin’de 7 Aralık Cuma günü başlayan yarışma, 9 Aralık'ta sona erdi. Yarışmaya toplam 16 ülkeden 350 takım katıldı. Türkiye takımı ise Mavi Gezegen projesi ile 350 takım arasından ilk 10'a girmeyi başardı. Ardahanlı ekip ülkemize bu gururu yaşattığı için büyük gurur duyuldu. 

Ardahan Milli Eğitim Müdürü Fikret Çerkezoğlu, öğrencilerin ülkemizi başarıyla temsil ettiğini belirtti. Pek çok ülkenin katıldığı böyle bir yarışmada 350 takım arasında ilk 10'a girmenin büyük bir başarı olduğunu ifade etti. Bu başarıyı kazanan öğrencilerin hedeflerini daha da büyüyeceklerine inandıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da öğrencileri tebrik etti. Bakan Selçuk sosyal medya üzerinden yayımladığı mesajında 350 takım içinde ilk 10'a giren Ardahanlı öğrencileri tebrik ettiğini aktardı. 

Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez de öğrencileri tebrik eden isimler arasında yer aldı. Başarıyı kazanan öğrenciler Ayşenur Uslu ve Hayriye Tuana Açıkyıldız ile projede görevli öğretmenlere tebriklerini iletti.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE