Araştırma Görevlisi Alımlarında ÖYP Sistemine Geri Dönülmeli

Araştırma görevlilerinin liyakate uygun ve adaletli bir şekilde yapılması için ÖYP sistemine yeniden dönülmelidir.

EĞİTİM 13.02.2020, 22:03
Araştırma Görevlisi Alımlarında ÖYP Sistemine Geri Dönülmeli

ÖYP Nedir?

Kısa süre öncesine kadar araştırma görevlisi alımları Öğretim üyesi yetiştirme programı kapsamında alınıyordu. ÖYP merkezi bir alımdır ve mülakat olmadan, sadece yazılı sınav ile alım yapılır. Bu sayede adam kayırma ya da kişiye özel kadro gibi istismarlara kapalıdır. Sınavlarda en yüksek puanları alan adaylar araştırma görevlisi olabilecektir.

ÖYP puanı 3 ana sacayak üzerine kuruludur. Adayların YDS puanları, ALES puanları ve lisans mezuniyet ortalamaları baz alınarak ÖYP puanı oluşturulur. ALES puanınızın %50’si, Lisans mezuniyet notunuzun %35’i ve varsa Yabancı dil puanının %15’i alınarak puan oluşturulur. Adaylar bu puanlara göre sıralanır ve tercihlerine göre yerleştirme yapılır. Görüldüğü gibi puan hesabı tamamen nesnel olarak yapılır.

Şu Anki Sistem

Mevcut sistemde ÖYP gibi merkezi bir yerleştirme yoktur. Her bir üniversite kendisi ilana çıkmaktadır. Alım yapılacak kadrolar rektörlük tarafından belirlenir. Adaylardan ALES, YDS, mezuniyet notu gibi şartlar aranmaktadır. Ancak tek bir şart yoktur, her üniversite kendisi belirler.

İşte bu sistemde her gün bir üniversitenin kişiye özel ilan yayınladığı görülmektedir. Yüksek lisans şartı ya da belirli bir alanda sertifika olma şartı gibi özel şartlarla adayların başvuru yapması engellenmektedir. Bu nedenlerden dolayı yeniden ÖYP sistemine dönmek gerekir.

Yorumlar (0)