AÖF’te 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek Mi?

AÖF öğrencisi olan binlerce kişi tarafından Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan 4 yanlış 1 doğruyu götürmesin başvurusunda karar çıktı.

EĞİTİM 19.05.2018, 23:30
AÖF’te 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek Mi?

Uygulama Devam Edecek

Kamu Denetçiliği Kurumu geçtiğimiz aylarda binlerce AÖF öğrencisi tarafından başvuru yapıldığını açıkladı. Bu başvurularda 4 yanlışın birdoğruyu götürmesi uygulamasının kaldırılması talepleri iletildi. Bu taleplere karşın kararını açıklayan Kamu Denetçiliği Kurumu uygulamanın devam etmesi gerektiğine karar verdi.

KDK kararında eğitim kalitesinin düşmemesi gerektiğini gerekçe olarak gösterdi. Öyle ki bazı kimselerin rastgele işaretlemeler yaparak bölümlerden mezun olduğuna dikkat çekildi. Bu sebeple de nitelikli kişilerin mezun olması gerektiğini ifade eden KDK bu konuda Yükseköğretim Kurulu’nun yetkili olduğunu belirtti. Dolayısıyla bu düzenlemenin de YÖK’ün takdir yetkisi kapsamında değerlendirildiğini aktardı.

4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi uygulaması gelmeden önce adaylar yarıdan daha az doğru yapmaları durumunda kolayca geçebiliyorlardı. Ancak bu durum örgün öğretimde okuyan kimseler ile kıyaslandığında ciddi bir hak kaybına neden olmaktadır. İşte bu sebeple de adayların dikkatli olmaları ve cevabını bilmedikleri soruları işaretlememeleri gereklidir.

Açık Öğretim Fakültesi ile öğrenciler 2 yıllık veya 4 yıllık bölümler bitirebilmektedir. Diplomanın ise örgün öğretim diplomasından herhangi bir farkı olmadığını da ifade etmemiz gerekir. 2 yıllık bölümlerde okuyan öğrenciler ise daha sonra DGS sınavına girerek 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedirler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)