Ankara Medipol Üniversitesi Kuruluyor 

Türkiye Büyük Millet Meclisine bugün sunulan Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılaması Hakkında Kanun Tasarısı ile Ankara ilinde yeni bir üniversite kurulması öngörülmektedir.

EĞİTİM 12.02.2018, 23:54
Ankara Medipol Üniversitesi Kuruluyor 

12 Şubat 2018 tarihi itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe komisyonuna sev edilen Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı ile Ankara ilinde Ankara Medipol Üniversitesi adıyla yeni bir vakıf yükseköğretim kurumu kurulması teklif edilmiştir.

Kanun değişikliğinin gerekçesi olarak Türkiye nin genç nüfusunun yükseköğretime olan yoğun talebi bulunduğundan ve 2017 – 2018 eğitim ve öğretim yılında yükseköğretim kurumlarının önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında öğretim gören toplam 7.709.111 öğrencinin 621.507 si yani %8 i vakıf yükseköğretim kurumlarında eğitim – öğretim gördüğü belirtilmiş.

Vakıflar tarafından kendi imkanları ile kazanç amacı gütmeden kanunla kurulan ve kamu tüzel kişiliğine sahip vakıf üniversiteleri Türk yükseköğretiminin vazgeçilmez bir parçası ve önemli bir bölümünü oluşturduğu.

Bu tasarı ile Türkiye nin genç nüfusunun yükseköğretim talebinin karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla Ankara da Türkiye Eğitim, Sağlık, Bilim ve Araştırma Vakfı tarafından Ankara Medipol Üniversitesi adıyla yeni bir vakıf yükseköğretim kurumu kurulacağı belirtilmiştir.

Eğer değişiklik kanunlaşırsa Ankara Medipol Üniversitesinde şu fakülteler kurulacaktır.

Diş Hekimliği Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi idari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü kurulacaktır.
 

Yorumlar (0)