ALES Sonuçları Açıklandı

Binlerce adayın merakla beklediği ALES sonuçları açıklandı. ÖSYM’nin sayfasından sonuçlar öğrenilebiliyor.

EĞİTİM 31.05.2018, 07:16
ALES Sonuçları Açıklandı

6 Mayıs’ta Yapılmıştı

ÖSYM tarafından 6 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen ALES sınavının sonuçları 30 Mayıs’ta açıklandı. Sınava giren binlerce aday sonuçlarını ÖSYM’nin sonuç sayfasından sonuçlarını görüntüleyebiliyor. Bunun için TC kimlik numarası ile şifreye sahip olmak yeterli.

Sonuç sayfasında adaylar hangi testten ne kadar doğru yaptıklarını görüntüleyebiliyorlar. Bunun yanı sıra eşit ağırlık, sayısal ve sözel puanlar da görüntülenebilmektedir. Adaylar sınava katılan aday sayısı ile birlikte kendi sıralamalarını da görebilmektedirler.

ALES sınavı 81 ilde gerçekleştirilmiş ve toplamda 100 sorudan oluşmaktadır. Sayısal ve sözel olarak 2 testten oluşan sınavda adaylar tüm soruları cevaplandırmaktadır. Puanlama aşamasında ise sorular puanlara farklı tesir etmektedir. Eşit ağırlık puanının hesaplanmasında her iki test de aynı vazifeyi görürken sayısal puan hesaplanmasında matematik, sözel puan hesaplanmasında da Türkçe ağır basmaktadır. Böylelikle son puanlar hesaplanmakta ve buna göre de sıralamalar oluşturulmaktadır.

Kaç Yıl Geçerli Olacak?

Yeni sistemde sınavların 5 yıl geçerli olmasına karar verildi. Buna göre adaylar aldıkları puanları 5 yıl boyunca kullanabilecekler. Daha önce girilen sınavların geçerlilik süresi ise 3 yıla düşürüldü. Adaylar bu sınavı lisansüstü eğitim aşamasında kullanabileceklerdir. Bunun yanı sıra akademisyen olmak isteyenler için de ALES puanı önem arz etmektedir. ALES sınavının yanı sıra pek çok alanda YDS puanının da istendiğini belirtmekte fayda vardır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)