ALES Başvuruları Yeniden Alınıyor

2020 ALES başvuruları alınmış ancak salgın nedeniyle sınav ertelenmişti. Yeni sınav yapılmadan önce yeniden başvurular alınacak.  Peki 2020 ALES sınavı ücreti ne kadar. Tüm detaylar...

EĞİTİM 03.07.2020, 09:19
ALES Başvuruları Yeniden Alınıyor

2020 ALES Başvuruları Başladı

ÖSYM takvimine göre her sene Nisan- Mayıs aylarında ALES sınavı yapılmaktadır. 2020 ALES için de Nisan ayı planlanmıştır ve 13-23 Mart tarihlerinde başvurular alınmıştı. Ancak korona virüs pandemisi çıkınca sınav yapılamadı ve erteleme kararı verildi. 2020 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2020-ALES/1) için yapılan başvurular halen geçerlidir ve yeniden başvuru yapmaya gerek yoktur. Ancak sınavın ertelendiği dönem içinde sınava girmeye karar veren adaylar için yeniden başvurular alınacaktır. 

ALES için ikinci başvurular 2 Temmuz tarihinde başlamıştır ve 6 Temmuz’da sona erecektir. Daha önceden başvuru alındığı için süre kısa tutulacaktır. Sınav ücreti ödemeleri ise 7 Temmuz tarihine kadar yapılmalıdır. 
Sınav Ücreti Ne Kadar?

Başvurular ÖSYM AİS sisteminde yapılacak ve ödemeler de banka veya ÖSYM ödeme sistemi yoluyla yapılacaktır.

2020 ALES sınavı için belirlenen başvuru ücreti 130 liradır. ÖSYM tarafından açıklanan bankalara bankamatik, internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi yollardan ödeme yapmak mümkündür. ALES sınav ücreti ödenmediği takdirde başvurular geçersiz sayılacaktır.

Sınava girmek için başvuru yapanlar bu ücreti ödediği takdirde başvuruları kesinleşecektir. Sınav tarihi ise 16 Ağustos 2020 olarak belirlendi. Başvuru yapan adaylar bu tarihte sınava girecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)