ALES Başvuruları Başladı

5 Mayıs’ta yapılacak olan ALES için başvurular 5 Mart 2019 tarihinde başladı, 13 Mart’ta sona erecek. ÖSYM Yeni açıklamayı yaptı.

EĞİTİM 06.03.2019, 22:10
ALES Başvuruları Başladı

Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?
ÖSYM tarafından 5 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı için başvurular 5 Mart’ta başladı. Başvurular 13 Mart’a kadar devam edecek. Mayıs ayında yapılacak olan ALES, 2019 yılının bahar dönemi sınavıdır. ALES senede 2 kere yapılır. Diğer sınav ise 2019 sonbahar döneminde yapılacaktır. 

2019 ALES 1 ülkemizde 81 il merkezinde ve Lefkoşa’da yapılacaktır. Sınav gün ve saati 5 Mayıs 10.15’tir. Sınavda sayısal ve sözel alan olmak üzere iki alandan testler uygulanacaktır. Toplamda 100 soru için 150 dakika süre tanınacaktır. ALES puanları sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli olacaktır. 

ALES’e Neden Girmeli?
ALES akademik personel olmak ya da akademik kariyer yapmak isteyen adaylar için yapılır. Bu sınavda sözel ve sayısal alanlardaki mantık ve mukayese kabiliyeti ölçülür. Üniversite mezunu olan ve üniversite son sınıf öğrencisi olan adaylar sınava başvuru yapabilir. Bu sınavdan alınan puan ile üniversitelerin akademik personel alım ilanlarına başvuru yapılabilir. Ayrıca üniversitelerin lisansüstü eğitim için öğrenci alım ilanlarına başvuru yapılabilir. 

Araştırma görevlisi olmak isteyen, yüksek lisans yapmak isteyen kişiler bu sınava girmelidir. ALES puanı, mezuniyet diploma notu ve yabancı dil puanı ile bu başvurular yapılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)