ALES Artık Her İlde Yapılacak!

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 2018 yılı itibariyle ALES sınavının her ilde yapılacağını ifade etti.

EĞİTİM 11.01.2018, 21:34
ALES Artık Her İlde Yapılacak!

Daha önce ALES’te bin altı kota uygulaması vardı. Yani o ilde sınava girecek öğrenci sayısı bini aşmıyorsa sınav yapılamıyor ve öğrenciler çevre illere yönlendiriliyordu. İşte bu uygulama kaldırılacak ve artık her öğrenci kendi istediği ilde sınava girebilecek. 

Herkes İstediği Yerde Sınava Girecek

ALES’te uygulanan bin altı kota en çok üniversite olmayan, küçük şehirleri etkiliyordu. Kendi yaşadığı yerde sınav açılmaması üzerine aday, en yakın ilde sınava giriyordu. Ancak bu durum adayları kaygılandıran ve yıpratan bir durumdu. Çünkü sınavdan önce yolculuk yapmak, hiç bilmedikleri bir şehirde okul bulmak ve konaklamak gerekiyordu. Bu durum ise adaylara hem masraf hem de stres olarak dönüyor ve eşitsizliğe sebep oluyordu. 

Kotanın kaldırılması üzerine her ilde ALES sınavı açılacak ve adaylar istedikleri yerde sınava girebilecek. 

Sınavlar 60-65 İlde Yapılabiliyordu

ÖSYM Başkanı Özer, kota nedeniyle 2017-ALES İlkbahar Sınavı'nın 64 ilde yapıldığını ifade etti. 2017-ALES sonbahar ise 59 ilde yapıldı. İldeki aday sayısı binin altında ise adaylar komşu illerde sınava alınıyordu. Bu rakamlara göre 15-20 ildeki adaylar sınava ilişkin mağduriyet yaşıyordu. 

Lisansüstü eğitim yapmak ya da akademik kadrolara başvuru yapmak isteyen adaylar için bu sınav oldukça önemli. Bu yüzden her adaya eşit şekilde erişim sağlanacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@