ALES Adayları İçin Saat Uyarısı

6 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek olan ALES sınavı için ÖSYM’den kritik saat uyarısı geldi.

EĞİTİM 05.05.2018, 21:30
ALES Adayları İçin Saat Uyarısı

10’dan Sonra Binaya Alınmayacak

ÖSYM sosyal medya hesabı üzerinden adaylara önemli bir hatırlatmada bulundu. Mağduriyetlerin yaşanmaması için saat 10’dan sonra hiçbir adayın sınav binasına alınmayacağı dolayısıyla adayların zamanında sınav yerlerinde olmaları gerektiği ifade edildi.

Lisansüstü eğitim ve akademik unvanlar için gerekli olan bu sınava girecek adayların sınav giriş belgesi ve kimlikleri ile sınav binasına gitmeleri gerekmektedir. Adaylar yapılacak kontrollerin ardından sınav yerine alınacaklar. Getirilmesi yasak olan eşyaların da sınava alınmayacağını da belirtmek gerekir.

İlk Defa 81 İlde Yapılacak

Daha önce ALES sınavının bir ilde yapılması için sınava girecek adayların belirli bir sayıyı aşması gerekmekteydi. Bu sayının elde edilemediği illerde ise adaylar en yakın sınav yapılacak ile aktarılmaktaydı. Bu ise ciddi anlamda mağduriyetlere neden olmaktaydı ve kişilerin eğitime erişimin önünde engel oluşturmaktaydı.

ÖSYM tarafından alınan yeni bir karar ile birlikte bu sorun çözüldü. İlk defa yarın yapılacak sınavda 81 ilde ALES oturumları gerçekleştirilecek. Dolayısıyla adayların başka illere gitmek gibi bir dertleri de olmayacak.

ALES sınavının ardından soruların belli bir kısmının adayların erişimine açılması beklenmektedir. Ayrıca sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından sınavın geneli ile ilgili olarak da önemli değerlendirmeler yapılacak ve ALES değerlendirme raporu yayınlanacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)