AKS Yeni Tarihi Belli Oldu

Öğretmenlerin girdiği adaylık kaldırma sınavı (AKS) için yeni tarih belli oldu, 5 Temmuz’da sınav yapılacaktır.

EĞİTİM 02.04.2020, 23:00
AKS Yeni Tarihi Belli Oldu

Başvurular Alındı

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Kılavuzu yayınlandı. Kılavuzun yayınlanması ile yeni tarihler de belli oldu. AKS’ye girecek olan adaylar 11 Mart ile 23 Mart 2020 tarihleri arasında başvuru yapmıştı. Sınav ücreti 120 lira olarak belirlenmiştir.

MEB tarafından başvurular incelenecek, şartları sağlayan ve ücretini yatıran adaylar adına sınav giriş belgeleri oluşturulacaktır. MEBBİS üzerinden sınav giriş belgelerine ulaşmak mümkün olacaktır. 17 Nisan tarihinde sınav giriş belgeleri yayımlanacaktır. 

Sınava girecekleri yerde değişiklik yapmak isteyen öğretmenler 23 Mart 2020 tarihine kadar sınav yeri tercihlerini değiştirebilecektir. 

Sınav ise 5 Temmuz 2020 tarihinde saat 10.00’da yapılacaktır. Sınav yerine ilişkin bilgiler sınav giriş belgelerinde yazacaktır. Sınavın yapıldığı tarihten itibaren 15 gün içinde sınav sonuçları açıklanacaktır. Başarılı olan adaylar aday memurluktan, asil memurluğa geçecektir. Başarısız olanlara ise yeniden şans tanınacaktır. 

AKS sınavına sözleşmeli ya da kadrolu öğretmenler girmektedir. Sınava girecek olan adaylar MEB tarafından belirlenmektedir. Bir adayın adaylığın kaldırılması sınavına 3 kez giriş hakkı vardır. Eğer bir aday tüm şanslarında başarısız olursa görevi ile ilişiği kesilecektir. Doğum izni, ücretsiz izin gibi mazereti olan adaylar sınava girme hakkını kullanmayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)