Akıllı Telefon ile Akademik Başarı İlişkisi

Belçikalı iki üniversite tarafından yapılan araştırmaya göre Akıllı Telefon kullanımı öğrencilerin başarısını etkiliyor.

EĞİTİM 16.01.2018, 21:55 16.01.2018, 23:26
Akıllı Telefon ile Akademik Başarı İlişkisi

Çağımızda hemen hemen herkesin elinde bir akıllı telefon var. Bu telefonlar hayatımızı oldukça kolaylaştırmasına rağmen kullanımının abartılması durumunda da ciddi zararlar ile karşılaşmak söz konusu olabilmektedir. Bu konuda son olarak Belçikalı iki Üniversite tarafından yapılan araştırmalar da bu gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi.

Akıllı Telefon Çalışmayı Bölüyor

İki üniversite tarafından 700 öğrenci araştırma kümesine seçildi. Bu öğrencilerin gerek ders sırasında telefon kullanımları gerekse de kendi başlarına ders çalıştıklarındaki telefon kullanımları kayıt altına alındı. Çıkan sonuç ise şaşırtmadı.

Bu sonuçlara göre bir öğrenci ortalama olarak bir ders içerisinde 3 defa telefonu ile uğraşmaktadır. Kendi başına ders çalışması halinde ise bu rakam saatte iki kez olmaktadır. ortalamanın altında ve üstünde telefon kullananlar arasında dersleri geçme oranı bakımından %10’luk bir fark belirlendi. Bu kapsamda ortalamanın üstünde telefon kullanan öğrenciler %60,6 oranında başarılı olurken ortalamanın altında kalan öğrencilerde bu oran %70 olarak gerçekleşti.

Tüm bunların sebebi ise beynin ikiye bölünmesi olarak açıklanıyor. Eğlence ve ders arasında kalmak beyni yormakta ve bu da verimi düşürmektedir.

Bu araştırma sadece ders başarısına odaklanırken bunun haricinde sosyalleşme bozukluğu, iletişim güçlüğü gibi daha çeşitli problemlerin de bulunduğunu ifade edebiliriz. Bu problemler ise çözülmeyi bekleyen çok ciddi problemler arasında görülüp biran evvel önlem alınmalıdır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@