Adrese Dayalı Yerleştirmede Bursa Pilot İl Olacak

MEB tarafından adrese dayalı yerleştirme için çalışmalar başlatıldı. Yeni sistem için pilot il olarak ise Bursa seçildi.

EĞİTİM 08.06.2018, 18:30
Adrese Dayalı Yerleştirmede Bursa Pilot İl Olacak

Meslek ve İmam Hatip Lisesinden Biri Zorunlu Tercih Olacak

Yüz binlerce öğrenci bu sene ilk defa uygulanacak olan sistemin stresini yaşıyor. Adrese dayalı yerleştirmeler için MEB çalışmalara başladı. Uygulamada pilot il olarak Bursa seçildi. Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Atakan Erdağı, uygulama hakkında bilgi verdi. Öğrencilerin en az iki okul türü yazacağını belirtti.

Öğrenciler 10 okul tercihini tek okul türünden yapamayacak. En az iki okul türü seçmeleri gerekiyor. Yani Anadolu lisesine gitmek isteyen öğrenci sadece bunu yazamayacak. Yanına imam hatip ya da meslek lisesi eklerse tercih yapabilecek.

Bursa’da Yerleştirmeler Erken Başlayacak

Merkezi ve yerel yerleştirme kılavuzu 25 Haziran’da açıklanması bekleniyor. Yerel yerleştirmede ise pilot il seçilen Bursa’da yerleştirmeler başladı. Yerleştirme kılavuzuna uygun olarak ortaokulların liselerle eşleştirildiği kayıt alanları oluşturuldu. Öğrencilerin evlerine yakın olan liselerin çerçevesi belirlendi. Liselerin kontenjanları da belirlendi. Bu bilgiler baz alınarak Bursa yerleştirmelere hazırlandı.

Öğrenciler okul tercihi yaparken her liseden yazabilecek. Kayıt alanındaki yani bölgedeki okullar yeşil, komşu kayıt alanındaki yani komşu bölgedeki okullar ise mavi renkle işaretli olacak. Komşu olmayan, il içindeki ya da dışındaki diğer okullar ise kırmızı renkle işaretlenecek. E okul üzerinden tercihler yaparken bu renklendirmelere göre yapılacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)