Adana'da Okul Öncesi Eğitim Oranları Artıyor

Adana'da okul öncesi eğitim giderek yaygınlaşıyor. Kentte 5 yaş grubu çocuklarda okul öncesi eğitim oranı %76.

EĞİTİM 03.01.2018, 21:35 10.01.2018, 17:31
Adana'da Okul Öncesi Eğitim Oranları Artıyor

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar’ın verdiği bilgilere göre Adana’da okul öncesi eğitim gittikçe artıyor. Şu anda kentte 45 bin 124 öğrenci okul öncesi eğitime katılıyor. 5 yaş grubu çocuklardan yüzde 76’sı artık okul öncesi eğitime katılıyor.

0-6 yaş grubu çocukların katıldığı okul öncesi eğitimler, eğitimin temelini oluşturuyor. Ailede verilen eğitimin devamı niteliğindeki bu eğitim büyük önem arz ediyor. Çocukların kaliteli eğitim alması, arkadaş ortamına alışması ve paylaşmayı öğrenmesi için okul öncesi eğitime Adana’da önem veriliyor.

Çocukların İletişimi Güçleniyor.

Anaokulundan çocuklar yaptıkları aktivitelerle yeteneklerini keşfederken, aynı zamanda akranlarıyla kaynaşarak, iletişimlerini de güçlendiriyor. Burada oyun oynayarak, şarkı söyleyerek, aktiviteler yaparak çocuklar he sosyalleşiyor, hem de arkadaşları ile iletişimlerini güçlendiriyor.

ADANA İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar bu sebeplerle okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için ekstra çaba sarf ettiklerini ifade ediyor. Bu sebeple ilde 73 adet bağımsız anaokulu bulunuyor. Bunların dışında resmi ve özel ilkokullarda, ortaokul ve liselerde de bünyesinde anaokulu barındıran pek çok özel veya resmi okul bulunuyor. Tüm bu okullarda okul öncesi eğitim alan toplam 45 bin 124 öğrenci bulunuyor. 

Adana’da 5 yaş grubu çocuklardan yüzde 76’sı okul öncesi eğitimlere katılıyor. İl milli eğitim müdürlüğü bu oranları daha yukarılara çekmek için çalışmalarına devam ediyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@